dugi-otok-chorvatsko-so-psom-na-tripe-sakarun
Dugi Otok – chorvátsky ostrov
25. septembra 2019

Nižné Temnosmrečinské pleso a Kmeťov vodopád- Vysoké Tatry

temnosmrecinske-pleso-so-psom-na-tripe

Pozor pozor! Ak hľadáte celodennú turistiku vo Vysokých Tatrách a nechcete sa predierať davom turistov, výlet k Temnosmrečinskému plesu vás bude určite zaujímať.

dĺžka trasy v km: 22 km
dĺžka trasy v hod: cca 8:30 hod. 
náročnosť: stredná (teda skôr stredne náročná 😀 )

Na túto túru do Vysokých Tatier nás s Elzou zobrali naše paničky. Prespávačka v aute na Podbanskom blízko Troch studničiek mala poistiť skorý štart.

so-psom-na-tripe

Nevydalo. Tu si prosím z nás berte príklad a vyrazte skôr, ako sa to podarilo nám (9:00) a tiež skontrolujte celodennú predpoveď počasia, ešte predtým, ako sa dostanete mimo signál.

so-psom-na-tripe

Vyrazili sme z plateného parkoviska (5€/deň) pri turistickom rázscestníku Bývalá Važecká chata a po červenej sa vydali smer Tri Studničky. Ďalej po modrej cez hustý les smer Kôprová dolina. Cez tú pôjdete pár km asfaltovou cestou (tu sme cestou naspäť takmer bežali (vyrazte skôr ako o 9 ráno!!!)).

Kôprová a Tichá dolina dolina sa označujú ako posledný kus slovenskej divočiny

koprova-dolina-so-psom-na-tripe

Približne v polovičke trasy (tej menej náročnej) s narastajúcim hukotom vody prídete k rázcestníku, ktorý vás upozorní na odbočku ku Kmeťovmu vodopádu. Po 2 – 3 min. od „hlavnej cesty“ sa dostanete k najvyššiemu vodopádu na Slovensku!

so-psom-na-tripe-kmetov-vodopad

so-psom-na-tripe-kmetov-vodopad

Po kochaní sa a #instaphotoshootingu pri vodopáde sme sa vrátili naspäť na modrú a pokračovali v ceste dolinou. Na tabuli Rázcestie pod Hlinskou označené Nižné Temnosmrečinské pleso nenájdete, tu sa z modrej napojíme na zelenú smer Pod Temnosmrečinskou dolinou. Počas celej trasy nájdete množstvo prameňov (kuk mapu) takže v batohu ušetríte nejaké to kilečko o vodu pre nás chlpáčov.

temnosmrecinska-dolina-so-psom-na-tripe

Od tohto rázcestia, po drevenom chodníku a červenej turistickej značke až k cieľu to bolo niečo cez 45 min. Po ceste vaše oči okrem prekrásnej prírody poteší aj pohľad (aspoň z diaľky) na 30 metrov dlhý Vajanského vodopád. 

vajanskeho-vodopad-so-psom-na-tripe

Vytvára ho Temnosmrečinský potok tečúci z Nižného Temnosmrečinského plesa.

temnosmrecinske-pleso-so-psom-na-tripe

Všetky farby jesene a my sme sa už blížili k pásmu kosodreviny.

temnosmrecinske-pleso-so-psom-na-tripe

Naše kamošky Elza a jej panička Janka takmer pred cieľom 🙂 

temnosmrecinske-pleso-so-psom-na-tripe

Nižné Temnosmrečinské pleso, v hmle ukrytý Kôprovský štít a medzi ním a Nižným, skryté Vyšné Temnosmrečinske pleso.

temnosmrecinske-pleso-so-psom-na-tripe

temnosmrecinske-pleso-so-psom-na-tripe

Po Kmeťov vodopád vedie cyklistická trasa, ale ďalej je to už len pre peších turistov. My sme mali to šťastie a stretli sme ich minimum. Je to doslova dych berúca prechádzka nedotknutou prírodou. A nezabudnite si pribaliť  roľničku, aby ste sa vyhli prekvapeniu domácich 😀 .

sopsomnatripe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *