cape-kamenjak
Cape Kamenjak – prírodný park Chorvátsko
12. septembra 2019
temnosmrecinske-pleso-so-psom-na-tripe
Nižné Temnosmrečinské pleso a Kmeťov vodopád- Vysoké Tatry
11. októbra 2019

Dugi Otok – chorvátsky ostrov

dugi-otok-chorvatsko-so-psom-na-tripe-sakarun

V prvom rade chcem čitateľov upozorniť, že ostrov Dugi Otok sme navštívili mimo sezóny, predposledný septembrový týždeň, takže pre nás neplatili zákazy a obmedzenia na psích plážach

cesta

Cesta od nás z Trnavy do Zadaru autom trvala sedem a pol hodiny. Odtiaľ sme sa trajektom Jadrolinija, ktorý premáva trikrát denne dostali do prístavu Brbinj, plavba trvala necelé dve hodiny. Trasy trajektu nájdeš tu, cena jednej cesty pre dve osoby + auto bola 30€, ja som mala tento výlet loďkou zdarma. 

dugi-otok

ubytovanie 

To panička hľadala klasicky cez booking v deň príchodu na Ostrov. Ako som už spomínala, bolo mimo sezóny, takže sme si to takto na knap mohli dovoliť. Oblasť hľadania sme zúžili na severnúčasť ostrova a to konkrétne na mestečko Božava, z ktorého sme sa na všetky zaujímavé miesta na akýkoľvek smer dostali za 10 – 15 min.
Apartments Maslina Božava (Apartmán Superior) nás v tú dobu vyšiel na 320€/6 nocí, ja som mala ubytovanie zdarma. 
Ako všetky mestá na ostrove, aj to naše bolo prístavné. Do potravín a centra sme to mali 2 min peši. Parkovať sa nedalo priamo pod ubytkom, ale na parkovisku vzdialenom asi 200 m. 

dugi-otok-bozava

o ostrove

Ostrov Dugi otok (dlhý ostrov) je siedmy najväčší chorvátsky ostrov, obýva ho okolo 2 900 obyvateľov. Priamo na ostrove sa nachádza nádherný prírodný park Telašćica so slanovodným jazerom Mir. A hneď v susedstve sa rozprestiera národný park súostrovia Kornati. 

dugi-otok-so-psom-na-tripe

pláže

Ostrov je jedinečný svojou plážou s bielym pieskom a prekrásnou tyrkysovou vodou. To som uvítala najmä ja a moje labky, ktoré sa chvalabohu počas celej dovolenky nedotkli žiadneho morského ježka. Reč je o pláži Sakarun. Voda po kolená aj niekoľko metrov od brehu, ktorá mala aj v tomto mesiaci príjemnú teplotu  sa bude páčiť tiež rodinkám s deťmi.

dugi-otok-chorvatsko-so-psom-na-tripe-sakarun

Ak pôjdete ďalej, dno bude pomaly miznúť, ale hĺbku 3,5 metra si udrží až do vzdialenosti 250 metrov od brehu.

dugi-otok-chorvatsko-so-psom-na-tripe-sakarun


Na tejto pláži sú tri bufety, ale v našom čase bol otvorený len jeden s tou najlepšou pizzou akú kedy moja panička jedla! Prístup s autom až k pláži.

dugi-otok-chorvatsko-so-psom-na-tripe-sakarun

sakarun-beach-dugi-otok-so-psom-na-tripe-chorvastsko

dugi-otok-chorvatsko-so-psom-na-tripe-sakarun

Ďalšia pláž s prekrásnou vodou, ale už kamenistým dnom je pláž Veli Žal. Autom sa dostanete priamo k nej a nájdete tu aj bufet. 

Toto boli dve oficiálne pláže, kde je cez hlavnú sezónu nám chlpáčom vstup zakázaný. Po celom ostrove sa však nájdete množstvo zátok s prekrásnou vodou na kúpačku 🙂

Na severe ostrova, za kempom (ktorý má mimochodom tiež prekrásnu pláž) si podľa mapy (kuk tu) môžete ľahko nájsť ďalšie tyrkysové pláže bez psích zákazov.

čo vidieť

S paničkou sme sa najviac tešili na morskú jaskyňu Golubinka. Autom sme sa dostali na začiatok trasy, do zátoky Brbinjšćica.

dugi-otok-Brbinjšćica-Bay-cave-golubinka

Tam sme si nafúkali kajak, ktorý nám požičala Jada s Nabu a vydali sa smerom na sever popri útesoch hľadať jaskyňu. 

dugi-otok-

Po cca 15 minútach veslovania sme zbadali obrovský otvor v skalách a namierili si to dnu. S člnom do jaskyne vojdete len prvých pár metrov, potom narazíte na zúženú časť, ktorá je vhodná tak akurát na kajak. Samozrejme do jaskyne od tejto úzkej časti môžete aj doplávať, ako väčšina návštevníkov, ktorí sem prídu loďou.

dugi-otok-Brbinjšćica-Bay-cave-golubinka

dugi-otok-Brbinjšćica-Bay-cave-golubinka

dugi-otok-Brbinjšćica-Bay-cave-golubinka


Vďaka dennému svetlu prichádzajúcemu zo stropných otvorov do jaskyne si užijete prekrásnu farbu vody. Určite si nezabudnite potápačské okuliare, pretože vás tu čaká bohatý podmorský život 🙂 .

dugi-otok-Brbinjšćica-Bay-cave-golubinka

Medzi zátokou Brbinjšćica a jaskyňou Golubinka leží morský bazén Dragon’s Eye, ku ktorému sa dostanete aj po pevnine. My sme sa tam stavili s kajakom cestou z jaskyne. Pozor na ježkov ktorí tam na vás čakajú pri každom kameni 😀 .

dragon-eye-dugi-otok-so-psom-na-tripe-chorvatsko

Ďalšou super vzrušujúcou zastávkou je vrak potopenej lode Michaele. 76 metrov dlhá loď leží len 6 metrov pod hladinou, takže k jej obdivovaniu nepotrebujete potápačskú výstroj. Chcem vás však upozorniť, že vrak sa stále zosúva, preto treba byť veľmi opatrný a zvážiť do akej blízkosti je bezpečné k nemu plávať. 
Vrak sa nachádza celkom ďaleko od pevniny, takže na túto cestu potrebujete spoľahlivé plavidlo. Autom odporúčam prísť na severný cíp ostrovu, priamo za kempom. Odtiaľ to máte najbližšie k ostrovom Mali a Veli Lagan, za ktorými leží potopený vrak (GPS 44° 10′ N , 14° 48′ E ). My sme sa k vraku nedostali, ale snáď to budúcu sezónu napravíme 🙂 .


http://www.dronestagr.am

Parádne miesto na sledovanie zapadajúceho slnka je Maják Veli Rat. V budove priamo pod majákom sú dva apartmány na ubytovanie, ktoré však nie sú dogfriendly (ako aj celé okolie majáku, ale mimo sezóny náš pohyb na tomto mieste nikto nerieši).

veli-rat-dugi-otok-so-psom-na-tripe

Mojich páničkov tiež zaujali bunkre z čias občianskej vojny, ktoré slúžili (nie len) pre ukrývanie ponoriek. Bunkre sú poprepájané tunelmi a chodbičkami, z ktorých je veľká časť prístupná. Súradnice bunkru pri mestečku Božava tu a druhého bunkru pri mestečku Dragove tu.

bunker-dugi-otok

bunker-dugi-otok

bunker-dugi-otok

Ak chcete vašich páničkov zobrať na dobrodružno – oddychovú dovolenku tento ostrov je pre vás ako stvorený 🙂 

sopsomnatripe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *