krkonose-so-psom-na-tripe-snezne-jamy
Krkonoše – národní park (ČR)
20. augusta 2018
Apartmány Ljiljana – Pula, Chorvátsko
10. septembra 2018

Otrava vodou u psa

intoxikacia-otrava-vodou-u-psa

Keď veľa dobrého škodí

Elza radí

Leto, hory, stanovačky, kúpačky – jednoducho super dni, páničkov to ťahá von a ty si s nimi môžeš užívať všetok čas a všetku zábavu naplno. Je to paráda! Horúce dni si pýtajú aktivity, ktoré nás poriadne schladia, a tak je kúpanie na dennom programe nejedného z nás (labku na srdce). Ja osobne zbožňujem, keď mi panička do vody hádže loptičku. Som za ňou schopná lietať hore dolu a ani mi nevadí, že som pri tom celá mokrá a nahlcem sa trocha vody. Iní kamoši zas milujú naháňanie a hryzenie vody z hadice. Väčšina sa v lete obáva dehydratácie, a tak to je aj správne. Pitný režim treba dodržiavať a pri “klasickom” pití nehrozí u zdravého jedinca žiadne extrémne zavodnenie organizmu. Na to máme totiž vyvinuté dokonalé regulačné mechanizmy. Takáto zábavka však môže dopadnúť nešťastím, obličky nestihnú v tak krátkom čase regulovať množstvo prijatých tekutín a nastáva stav tzv. hyperhydratácie (nadmerného zavodnenia organizmu). Aj preto je dôležité uvedomiť si zásady správneho osviežovania.

intoxikacia-otrava-vodou-u-psa

Príznaky hyperhydratácie (nadmerného príjmu vody)

 • závrate
 • nevoľnosť
 • nafukovanie
 • zvracanie
 • nadmerné slinenie
 • rozšírené zreničky
 • bledé sliznice
 • lesklé oči
 • strata koordinácie pohybov
 • ťažké dýchanie
 • kŕče
 • kóma
 • smrť

Prečo tento problém vzniká a je nebezpečný?

Pri letných kúpačkách nejde o pitie ale o hru vo vode a s vodou. Práve preto môže dôjsť k neúmyselnému a nevedomému príjmu nadmerného množstva vody. Následne dôjde k rozriedeniu telesných tekutín a narušeniu rovnováhy elektrolytov v organizme. Najvýraznejší je pokles koncentrácie sodíka v extracelulárnom priestore (priestor mimo buniek). Sodík je dôležitý pre svalovú a nervovú funkciu a zúčastňuje sa regulácie krvného tlaku. Keď jeho hodnoty mimo buniek klesnú začne z dôvodu vyrovnávania osmotického tlaku prestupovať voda do buniek. Následkom toho sa zvýši tlak vo všetkých bunkách vrátane mozgových. A tak sa začnú rozvíjať neurologické problémy.

intoxikacia-otrava-vodou-u-psa

Prevencia

Tak ako vo všetkom, aj tu platí, staré známe “všetko s mierou”. Pokiaľ zbožňuješ vodné hry, dávaj si pravidelné prestávky na oddych a snaž sa netráviť vo vode celý deň, aj keď to tak miluješ. Panička by si mala všímať spôsob, akým sa vo vode hráš a v prípade vyššieho rizika hltania vody by Ti mala zábavu zregulovať. Pozor si treba dávať aj v prípade extrémne hltavého pitia, predovšetkým po vysokej aktivite a záťaži. Jednak Ťa z toho môže napnúť a môžeš sa pozvracať, a pokiaľ to Tvoj žalúdok zvládne, môžu sa rozvinúť príznaky hyperhydratácie. Nadmerné zavodnenie organizmu dokáže byť rovnako nebezpečné ako dehydratácia či prehriatie. Dôležité je mať preto na pamäti, že pri akomkoľvek podozrení na hyperhydratáciu netreba vyčkávať a radšej ihneď navštíviť veterinára, ktorý už bude vedieť, čo treba robiť. Čím skôr vyhľadáš pomoc, tým nižšie bude riziko rozvoja neurologických ťažkostí, ktoré často končia nešťastne.

Hrozí mi tento problém aj pri hraní v mori?

Áno aj nie. Pri nadmernom príjme slanej morskej vody hrozí opačný stav než v prípade príjmu vody sladkej. Hrozí tzv. hypernatrémia, čo je zvýšená koncentrácia sodíka v organizme. Príznaky sú podobné, zahŕňajúc zvracanie, hnačku a neuroglocké príznaky. Preto je veľmi dôležité minimalizovať pitie morskej vody a počas hrania v slanej vode nezabúdať na pitný režim, čím si zabezpečíme reguláciu elektrolytovej rovnováhy a eliminujeme tak nutkanie pitia vody z mora.

Aké iné problémy mi hrozia pokiaľ zbožňujem letné vodné radovánky?

V prípade kúpania v prírodných vodách je zvýšené riziko rozvoja kožných infekcií a infekcií ucha. V niektorých prípadoch môže v stojatých vodách dôjsť k premnoženiu rias a siníc, ktoré môžu vylučovať nebezpečné toxíny. Preto je ideálne vyhýbať sa malým vodným plochám so stojatou vodou a sledovať čistotu a prípadný zápach vody a život v okolí tejto vodnej plochy.


Ahoj, volám sa Elza.

Narodila som sa niekedy v auguste 2017 a panička tvrdí, že som čistokrvný trnavský oriešok. Žijem v domácnosti s veterinárkou a dopravným inžinierom, vďaka čomu sa nebojím lekárov a strašne rada sa vozím autom. Zbožňujem leňošenie, rozpletanie uzlíkov, naháňačky na Bukovej, tatranské túry a svoju sesternicu Coru, znakatú hovawartku z Narcisovej, s ktorou mám spoločný instablog 8_labiek.

intoxikacia-otrava-vodou-u-psa

Haf-haf, Vaša Elza

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *