Prvá pomoc pri pohryzení psa hadom
1. augusta 2018
so-psom-na-tripe-istria-so-psom
Dovolenka so psom na Istrii – Chorvátsko
15. augusta 2018

Roháče ( Západné Tatry ) – Roháčske plesá

Connie píše..

Toto leto sme sa s rodinkou rozhodli, že preskúmame aj tie menej známe Tatry a to Západné Tatry,  teda okruh okolo Roháčskych plies. Niektorí z vás Západné Tatry možno až tak nepoznáte, pretože žijú v tieni svojho väčšieho brata – Vysokých Tatier. Že vraj sú Západné Tatry trošku podceňované, no podľa mňa, určite neprávom.

Trasa:

Parkovisko pod Spálenou (lyžiarske stredisko) – Šindľovec rázc. – Adamcuľa – Roháčsky vodopád – Pod Predným Zeleným – Roháčske plesá – Ťatliakova chata – Šindľovec rázc. – Parkovisko Pod Spálenou

Dĺžka trasy v km : 12 km

Dĺžka trasy v h : cca 5 h

Náročnosť : stredne náročné

Prevýšenie : 789m

Náš začiatok túry sa začal na parkovisku pod Spálenou, kde sme autom zaparkovali a platili 3€ za celodenné parkovanie. Dá sa zaparkovať aj pri chate Zverovka. Odtiaľ si však trošku predĺžite vašu trasu. My sme išli z parkoviska od smerovníka po zelenej značke, ktorá končí na rázcestí Šindľovec, kde sa nachádza bufet. Hneď na začiatku sme prešli po moste cez Studený potok kde som sa suprovo osviežila. Z lesa sme vyšli na asfaltku pri rázcestí kde na nás vyskočila tabuľa s celou vyznačenou trasou okolo plies a iných náročnejších túr a so zákazmi od ochrankárov TANAP-u. Všimla som si, že medzi zákazy sme patrili aj my, chlpáči, avšak nemusíte mať strach, pretože na slovenskej strane Tatier ochrankári nemajú s nami problém, ak budeme poslušný. Všetko je to vypísané tu.

rohace

Po asfaltke sme išli ďalej a po cca 1 ½  km dorazíme ku križovatke Adamcuľa. Tam sme odbočili doprava po modrej značke. Po tejto ceste asfaltku nahradí lesná cestička. Stúpaním po ceste sme vstúpili do hustého lesa a stretali veeeľa malých detičiek, z ktorých som mala asi najväčšiu radosť ja. 😀 Tóľko pozornosti ja môžem. Po 30 minútovom kľučkovaní pomedzi deti sme narazili na smerovník.  Odbočením doľava prídeme na Roháčsky vodopád, ktorý ma až 20 m.

rohace-so-psom

Pri vodopáde sme si spravili chvíľkovú prestávku spojenú s fotením. Potom sa vrátime naspäť ku smerovníku a pokračujeme hore, ďalej po modrej. Asi po 40 minútovom stúpaní dorazíme ku rázcestiu pod Predným Zeleným. Tu sme si oddýchli a kochali sa krásnym výhľadom. Les zmizol a nahradili ho nízke kosodreviny.

rohace-so-psom

Ďalej pokračujeme stále po modrej. Asi po 10 minútach sa nám objaví krásne, maličké zelené pliesko.

rohace-so-psom

Po krátkej fotopauze pokračujeme po ceste ďalej. Tu sa nám začína najnáročnejší úsek, zato asi najkrajší čo sa týka výhľadu. Ja som ho zvládla ľavou zadnou, ale pre menej zdatných odporúčam nevzdávať sa, lebo potom to stojí naozaj za to.

rohace-so-psom

Na vrchole sa pred nami objaví krásne Horné alebo Štvrté Roháčske pleso. Tu sa nám naskytne nádherný výhľad na hory ako je Tri Kopy, Plačlivé, Ostrý Roháč alebo Volovec. Dokonca som prvýkrát v mojom živote videla kamzíkov, ktorí nás tíško z diaľky sledovali.

Po oddychu sa teraz vyberieme po zelenej značke a klesáme pomaly dole. Nižšie sa rozkladá Tretie Roháčske pleso a tesne za ním Druhé Roháčske pleso. Stálym klesaním sa dostaneme ku poslednému a to najväčšiemu Dolnému Roháčskemu plesu. Tu nám robili teraz spoločnosť kačky s kačiatkami.

Za plesom nasleduje kratší zostup do Smutnej Doliny a po cca 30 minútach sa ocitneme pri Ťatliakovej chate a Ťatliakovom jazere kde som sa s Čitou osviežila a naši páničkovia v bufete na chate.

Ako vidíte všetko si náramne užívam

Po oddychu nás čaká a neminie záverečný hodinový pochod asfaltovou cestou na parkovisko pod Spálenou. A tu sa končí náš výlet okolo Roháčskych plies. 😀

Celá táto túra sa dá absolvovať aj z druhého smeru.

A nemôžem vám zabudnúť pripomenúť, že bude najlepšie si tento výlet naplánovať na jasné počasie, pretože Tatry sú nevyspytateľné.


Ja, Čita a paníčkovia tento výlet vrelo odporúčame. 😀

náš instagram nájdete tu 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *