zadar-so-psom
Zadar – Chorvátsko
25. júla 2018
Roháče ( Západné Tatry ) – Roháčske plesá
8. augusta 2018

Prvá pomoc pri pohryzení psa hadom

Elza radí

Poznáš ten pocit? Beháš si lesom, lúkou, vychutnávaš čerstvý vzduch, dávaš voľnosť svojim labkám, vo vzduchu vetríš všakovaké vône, naháňaš motýliky a včielky, v zemi cítiť myšky a hraboše a tu zrazu – akási dlhá lesklá pohyblivá palička. Priblížiš sa, oňucháš, ideš skúsiť labkou… Au! Skôr ako si uvedomíš, že to bol had, ležíš, kňučíš a paničku prosíš o pomoc.

V prvom rade “NO STRESS!”. Nie, že by nešlo o pohotovosť, ale čím pokojnejší ty aj panička ostanete, tým lepšie pre oboch. Ďalšie kroky treba uskutočniť veľmi rýchlo a preto Ti ich napíšem len heslovito, aby si nestrácal čas

 1. Pokiaľ je to možné, panička by si mala všimnúť, o aký druh hada šlo.
 • panička by si mala predovšetkým všímať veľkosť a sfarbenie/znaky
 • ak by si mal seba či paničku vystaviť nebezpečenstvu, nechajte identifikáciu tak, hadie zuby sú totiž schopné uvoľniť jed aj po smrti
 • na Slovensku máme len 1 druh jedovatého hada – vretenicu, ako ju odlíšiť od ostatných sa dočítaš nižšie

2. Upokoj sa!

 • spomalíš srdečnú činnosť, a tým aj šírenie jedu

3. V prípade, že Ti had uhryzol labku, nehýb ňou!

 • viem, bolí to, ale panička Ti môže pomôcť fixovať ju v pokojnej polohe, pod úrovňou srdca

4. Ranu si nelíž a ani paničke nech nenapadne Ti jed vysať z rany!

 • ty si môžeš urýchliť účinok jedu a panička zas otráviť samu seba

5. Nepoužívajte na uhryznutú labku škrtidlo!

 • miesto zamedzenia šírenia jedu by Ti mohla labka odumrieť

6. Ranu nevymývaj!

 • jed by sa mohol začať rýchlejšie vstrebávať

7. Vyhľadajte veterinárnu pomoc!

 • pokiaľ máš číslo na svojho doktora, nech mu panička zavolá, aby bol na Teba nachystaný a ušetril Ti drahocenný čas

 

Treba si uvedomiť, že nie každý had, ktorý Ťa môže v prírode uhryznúť musí byť zákonite jedovatý. Práve preto je dôležité, ak je to možné a bezpečné, správne identifikovať druh hada. Neboj, panička nemusí byť zrovna uznávaný “plazológ”. Slovenská príroda jej to uľahčila, a tak stačí, ak si v riadkoch nižšie naštuduje čo to o našom jedinom jedovatom hadovi – vretenici.

 

Vretenica – jediný jedovatý had na Slovensku

prva-pomoc-pri-uhryznuti-hadom

zdroj: hady.sk

Celým menom vretenica severná (obyčajná) (lat. Vipera berus) je jediný prirodzene sa v prírode vyskytujúci jedovatý had, s ktorým sa môžeš stretnúť na svojich potulkách Slovenskom.

VZHĽAD

Dĺžka tela zriedka presahuje 80 cm, pričom samce sú menšie (zvyčajne do 60 cm). Hlava je široká, ploská a zhora má oválny prípadne mierne trojuholníkový tvar. Od krku je výrazne oddelená. Oko s červenkastou dúhovkou má charakteristickú zvislo štrbinovitú zreničku. Na vrchnej strane hlavy je veľmi často tmavá kresba v tvare písmena “X”. Po bokoch hlavy sa tiahne tmavý pás. Farba je variabilná. Samce sú sfarbené do siva až sivozelena, pričom v období rozmnožovania sú intenzívnejších odtieňov. Samice sú hnedastej, hrdzavej až žltohnedej farby. Po celej dĺžke chrbta sa u oboch pohlaví tiahne tmavý kľukatý pás. Táto kresba môže byť u niektorých jedincov prerušovaná, prípadne môže celkom chýbať. Zriedkavo sa vyskytujú jedince sfarbené jednoliato – čierno alebo oranžovo, v oboch prípadoch nie je kľukatá kresba viditeľná.

VÝSKYT

Vretenica vyhľadáva slnečné ale vlhké lesné stanovištia (lúky, pasienky, porasty čučoriedok a brusníc, vresoviská, rašeliništia…). Pomerne dobre pláva a nevyhýba sa ani blízkosti vody.

prva-pomoc-pri-ustipnuti-hadom

zdroj: plazyunas.com

ZUBY = OBRANNÝ APARÁT

Jedové zuby sú v kľudovej polohe sklopené smerom dozadu. Ich vztýčenie sa nedeje automaticky s otvorením úst – je nezávislé. Zaujímavosťou je, že jedový zub je funkčný približne 6 týždňov. Potom vypadáva a na jeho miesto sa posúva náhradný zub. Našťastie pre vretenice, výmena zubov neprebieha symetricky na oboch stranách, takže vždy majú k dispozícii aspoň jeden zub. Šabľovitý tvar jedových zubov po preniknutí do koristi vytvára kapsu pre zväčšenie plochy na vstrebanie jedu. Vretenica väčšinou útočí len raz, avšak pri veľkom podráždení môže uhryznúť opakovane. Preto opatrne pri identifikácii druhu po poranení. Rušiteľa nikdy neprenasleduje, ale naopak, snaží sa ujsť. Našťastie, nie pri každom útoku vylučuje jed a to ani v prípade, že sú viditeľné vpichy po zuboch. Reakcia pri vyrušení je variabilná a závisí od ročného obdobia, pohlavia, či stavu jedinca. Všeobecne sú menej ostražité všetky jedince v období rozmnožovania a samice v priebehu gravidity.

ÚČINOK JEDU

Účinky jedu vretenice sú najmä hemolytické (rozklad červených krviniek) a hemoragické (krvácanie). Rozsah poškodenia organizmu a účinku jedu sú variabliné, závisia od veku hada, množstva vypusteného jedu, hĺbky poranenia, ale najmä Tvojej veľkosti. Nástup účinku od poranenie môže byť aj niekoľko hodín, čo môže byť nebezpečné v prípade, že sa hráš na siláka, ktorý vydrží hocijakú bolesť a paničke nedáš najavo, že sa Ti čosi stalo.

Prvé príznaky pohryzenia hadom zahŕňajú:

 • bolestivosť
 • opuchy
 • krívanie (ak došlo k pohryzeniu labky, pochopiteľne)
 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • zrýchlený dych
 • rozšírené zreničky
 • závrate

Neskôr sa dostavujú:

 • problémy spojené s narušením mechanizmu zrážania krvi:
  • krvácaniny v podkoží
  • tmavý moč
  • krvácanie z papuľky či ritky
 • prejavy zvýšeného rozpadu červených krviniek:
  • slabosť
  • strata vedomia
  • bledoružové, biele prípadne žlté sfarbenie slizníc (ďasná, jazyk, spojivky)

 

TAKE HOME MESSAGE

Ak má panička podozrenie, že Ťa uhryzol had, neotálajte a bežte k veterinárovi. Aj keď nemáš žiadne príznaky, neznamená to, že had nebol jedovatý.

V neznámom prostredí so známym výskytom jedovatých druhov hadov choď radšej v blízkosti paničky, ideálne na vodítku. Viem, voľnosť je úplne že naj, ale nie je lepšia ako pohryzenie hadom.

Nezabúdaj chodiť po vyznačených a vychodených chodníčkoch a nezarastených plochách. Máš tak vyššiu pravdepodobnosť, že hada uvidíš skôr ako by Ťa prekvapil.

Hady najčastejšie hryzú do labiek a na hlavu, najnebezpečnejšie sú uhryznutia na hrudník.

Nestrkaj nos tam, kam nemáš!

 

Hoci sú prípady pohryzenia psa hadom na Slovensku zriedkavé, neznamená to, že sa takáto nepríjemnosť nemôže stať práve Tebe. Preto buď radšej ostražitý, nestrkaj ňufák tam, kam nemáš a ak sa chystáte na trip kdesi do zahraničnej prírody, dopredu sa informujte o výskyte a špecifikách jedovatých druhov hadov. Radšej byť pripravený ako prekvapený!


Ahoj, volám sa Elza.

Narodila som sa niekedy v auguste 2017 a panička tvrdí, že som čistokrvný trnavský oriešok. Žijem v domácnosti s veterinárkou a dopravným inžinierom, vďaka čomu sa nebojím lekárov a strašne rada sa vozím autom. Zbožňujem leňošenie, rozpletanie uzlíkov, naháňačky na Bukovej, tatranské túry a svoju sesternicu Coru, znakatú hovawartku z Narcisovej, s ktorou mám spoločný instablog 8_labiek.

Haf-haf, Vaša Elza

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *