dogsie-balicek
Dogsie balíček
18. júla 2018
Prvá pomoc pri pohryzení psa hadom
1. augusta 2018

Zadar – Chorvátsko

zadar-so-psom

Dorka píše…

Počas dovoleniek a pobytov v Chorvátsku s paničkou často navštevujeme mesto Zadar počas sezóny, ale aj mimo nej. Staré mesto Zadar nám učarovalo srdce a tak sme sa rozhodli, že vám ho tak trošku priblížime.

Zadar, je mesto Chorvátska, srdcom Jadranského mora. Prevažná väčšina obyvateľov sú Chorváti. Je správnym centrom rovnomennej župy. Staré mesto bolo postavené na polostrove, ktorý obkolesujú mohutné staré hradby a zo strany od mora lodný prístav. Počas tureckých nájazdov si obyvatelia Zadaru chránili svoje mesto jednoduchým prekopaním šije a tak oddelili staré mesto od pevniny. V minulosti sa mesto volalo Zara. V Zadare sú dodnes uchované historické pamiatky z rímskeho obdobia a tým sú časti hradného opevnenia z ktorých bola väčšina zbúraná za rakúskej vlády. Ďalej sa zachovalo rímske fórum, chrám I. Donáta, veža a zvonica, bazilika sv. Anastázie a niekoľko kostolov a kláštorov.

Na mape sme vám vyznačili celú trasu aj so zastávkami, čo sa oplatí v mestečku Zadar vidieť 🙂 klik sem

Do starého mesta chodíme autom a vedú tam dve trasy, jedná vedie cez nové mesto Zadar, ale vždy nás brzdí kopec semaforov a turistov, preto chodíme druhou trasou a tá vedie okolo mora no je menej známa pre turistov a skôr ju poznajú domáci. Cesta vedie cez Diklo okolo mora a prístavov až prídeme na parkovisko pred starým mestom. Panička si túto trasu nevie vynachváliť. Príjemná cestička s krásnym výhľadom, ale musíme spomenúť, že cesty po tejto trase sú užšie. Parkovísk je okolo hradieb viac no my parkujeme pred mostom, ktorý vedie do mesta. Cena za parkovanie je 2kn mimo sezóny a 5kn počas sezóny.
Po zaparkovaní ideme pešo cez most až vojdeme do mesta jednou z hradných brán. Zrazu je navôkol kopec uličiek, ale ja sa potrebujem vždy najskôr vyvenčiť a preto ideme na smer k prístavu tam sa nachádzajú plochy a značky s označením kde sa venčiť my psíky môžeme a červené tabule, kde máme zákaz sa vyvenčiť aj keď niektorý turisti tieto značky moc nerešpektujú. Tak isto na označených plochách nájdete aspoň jeden smetný kôš na upratanie po nás psíčkov. Okolo mora je veľmi veľa reštaurácií, ale nie všetky sú vybavené miskami aby nám naliali vodu a pre tento prípad moja panička nosí prenosnú misku a s tým už nemajú žiaden problém aby pre nás naliali vodu. Presne povedať ktorá reštaurácia je dogfriendly je pre mňa ťažké a to z dôvodu, že trávime čas hlavne na terasách a doteraz so mnou nemali žiaden problém. O tom, že sú tu plochy na venčenie pre nás sú tu aj priestory pre detičky, tie sú situované hlavne medzi stromami a v tieni s rôznymi atrakciami a preliezačkami. Trasa popri mori láka aj obchodníkov a tak vám budú ponúkať rôzne plavby po mori a samozrejme samé suveníry, tu sa naozaj paničkovia nemusia báť, žeby domov nepriniesli nič. Určite nezabudnite navštíviť Morský orgán a pozdrav slnka na tomto mieste si vždy schladím labky lebo do mora vedú veľké schody a môžem sa pred teplou dlažbou poriadne schladiť! 🙂

Celé mesto obídeme okolo mora a prídeme k ďalšiemu vchodu cez hradby a práve tu sa dáme s paničkou hore po schodoch až prídeme k malému parku odkiaľ je pekný výhľad a pustia tam aj nás psíčkov.

 

zadar-so-psom

zadar-so-psom

Počas sezóny odporúčame navštíviť mesto v ranných a doobedňajších hodinách, nieje veľa turistov a ešte sa dá relatívne dobre zaparkovať. Ak sa chcete pozrieť na staré mesto a svietiaci pozdrav slnka večer rátajte s tým, že parkovacie miesto sa naozaj hľadá veľmi ťažko a akú takú chvíľku si určite počkáte.

S kúpaním v Zadare sme nepostrehli zatiaľ problém, sú tu aj miesta, kde je zákaz kúpania, ale kúsok od Zadaru je vytvorená pláž pre nás psíkov avšak ja som sa kúpala už aj priamo v starom meste bez problému. Možnosť ubytovať sa v Zadare je kvantum, ale ak chcete vyskúšať iné miesta, možno menej rušnejšie a kúsok od Zadaru navštívte ostrov Vir a Nin. My bývame ubytované na Vire a sme spokojné. Cesta do Zadaru z Viru trvá 30 min.

Naše tipy:

– Reštaurácia Sime Zadar

– Pozdrav Slnka

– Morský orgán

– Prístav Cruiserov

– Zadarské trhovisko

– Ostrov Nin a Vir


Ahojte kamaráti, oficiálne sa volám Dorka, ale občas mi dávajú doma aj iné prezývky. Som mix Trnovská zmeska labradora & zlatého retrievera. Narodila som sa v Žiline dňa 5.10.2012
a žijem tu dodnes. S mojím bratom si nás oboch vzali na družstvo, ale časom sme prišli domov. Keď sme boli bez domova vzala si nás oboch moja panička. Prvé Vianoce u paničky som strávila v teplom dome a to bol prelomový moment, kedy si povedala, že si ma nechá vnútri nastálo. Od tej doby okupujem všetko čo patrí jej a držím sa porekadla „čo je tvoje je aj moje“ ? Som veľká cestovateľka, priam milujem spoznávať a vyčmuchávať nové miesta. Venujem sa canicrossu lebo milujeme behanie, dogsurfingu, záprahu, turistike, behačke za loptičkou. Za sebou mám aj pár úspešných orieškových výstav. Panička ma naučila aj pár psích kúskov, ale v inom umeleckom svete som neuspela.

môj insta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *