so-psom-na-tripe-chleb-vratna
Vrátna – Chleb (1500 m n.m.)
24. mája 2018
plavacia-vesta-pre-psa-nonstop-dog-wear
Plávacia vesta pre psa – Non-stop dogwear
4. júna 2018

Hrad Kreuzenstein, Rakúsko

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

nabu-pise Nabu píše…

Opäť raz sme sa vybrali na výlet do neďalekého Rakúska. A vydali sme sa tak za ďalším dobrodružstvom. Tentoraz sme šli dobiť hrad Kreuzenstein, ktorý sa nachádza kúsok na sever od Viedne. Páničkovia si Kreuzenstein vybrali kvôli jeho vzhľadu. Totižto tento hrad vyzerá ako zmenšenina nášho Bojnického zámku.

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Cesta z Bratislavy do mestečka Leobendorf, nad ktorým sa týči hrad Kreuzenstein, trvá diaľnicou niečo okolo hodiny. My sme cestovali trošku dlhšie nakoľko sme natrafili akurát na prerábanie časti úseku trasy ale o to viac sme sa tešili na hrad. Zaparkovať sa dá tesne pod hradom na menšom parkovisku alebo o niečo nižšie na väčšom parkovisku a k hradu sa potom môžete prejsť cez krásny lesík.

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad Kreuzenstein tróni 266 m.n.m. na kopci nad Dunajom a je možné ho vidieť už z diaľky. Hrad je postavený na ruinách jeho predchodcu Grizansteinu, ktorý bol postavený Wasserburgovcami niekedy v 12. storočí n. l. V období tridsaťročnej vojny si hrad prvý krát podmanil švédsky poľný maršal Lennart Torstensson, ktorý ho potom v roku 1645 dal na niektorých miestach odstreliť, keď z neho odchádzal. Ruiny dostal do správy gróf Wilczek, ktorý dal hrad v roku 1874 od základu postaviť. Zvolil si románsky a gotický štýl stavby, preto aj má teraz hrad skôr romantický ba priam až rozprávkový vzhľad.

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Prehliadka hradu sa uskutočňuje v hodinových intervaloch (na vstupnej bráne je vždy uvedený čas najbližšej prehliadky). Ak budete mať také šťastie ako sme mali my a dorazíte akurát vtedy, keď sa uzavrel vstup, môžete danú hodinu stráviť bádaním okolitého lesa. V areáli hradu sa nachádza aj mini vtáčia zoo –  orlia stráž (platí sa vstupné) a stredoveká reštaurácia, kde nájdete tradičnú rakúsku kuchyňu. Naši páničkovia si ju silne pochvaľovali ale nám nedali nič ochutnať (zato pri vedľajšom stole sme tento problém nemali).

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Za vstup do hradu si naši páničkovia platili, my sme to mali zadarmo (cenník spolu s otváracími hodinami nájdete tu http://www.kreuzenstein.com/guided-tours/ ). Prehliadka hradu trvá približne 45 – 60 minút (v závislosti od počtu zúčastnených ľudí). Sprievodca vás postupne prevedie viacerými miestnosťami. Začína sa kuchyňou, kde môžete vidieť veľa dobových kuchynských riadov a nástrojov, pokračuje sa do zbrojnice. A potom do vrchnej časti hradu pričom sa prejde cez kaplnku, loveckú miestnosť, kráľovskú komnatu. Prehliadka je v nemčine alebo angličtine ale pri pokladni si môžete vypýtať „poznámky“ v českom jazyku a budete mať tým pádom pretlmočené skoro všetko, čo sprievodca hovoril.

 Tento výlet odporúčame hlavne naším menším alebo stredne veľkým psím kamošom alebo teda aj veľkým ak majú silných a namakaných páničkov 😀 To z toho dôvodu, že do hradných priestorov síce máme vstup povolený ale v niektorých miestnostiach (všetky, ktoré sú vyššie spomenuté) uprednostňujú aby naše zvedavé labky boli na rukách  našich páničkov. 

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Zaujímavosti:

• doslovný preklad názvu hradu je „hrad kamenného kríža“.
• v
 stenách hradu sa nachádzajú úzke chodbičky pre služobníctvo aby sa mohli po hrade pohybovať bez toho aby ich niekto mohol zazrieť.
• h
rad bol aj predlohou viacerých filmov ako napríklad Traja mušketieri od Disney alebo film s Nicolasom Cageom, Hon na čarodejnice (Season of the Witch).

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

Hrad-Kreuzenstein-Rakuko-so-psom

 

 

so-psom-na-tripe-sopsomnatripe

 


Ahojte, trošku sa vám predstavím aby ste vedeli, kto vám to tie články vlastne píše. Volám sa Nabu a narodila som sa 28. apríla 2015 vo Valči pri Martine. Som dobrodruh s nezastaviteľnou túžbou vydať sa za každým dobrodružstvom. Frisbee a kačička sú moja závislosť ako aj žltá farba. V blízkosti vody sa mením na vodné monštrum. Jedného dňa mi moji páničkovia doniesli novú hračku Jadu, na môj vkus je až príliš chlpatá a drzá ale život bez nej si už neviem predstaviť. Jada sa narodila 8. apríla 2017 v Prostějove. Čo o nej môžem povedať je to, že miluje robiť neplechu ako správne šteniatko. Postupne sa však učí ako sa má správna dáma správať. Naše potulky svetom dokumentuje naša panička Ve Shandor.

náš instagram
náš facebook

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *