Ruffwear-Gnawt-a-Stick-ruffwear-palicka-hracka-do-vody-pre-psa
Ruffwear Gnawt-a-Stick™ palička
16. apríla 2018
sulovskesklay-vrchtepla-turistika-so-psom-so-psom-na-tripe
Vrchteplá – Súľovské skaly
3. mája 2018

Maják na Neusiedler See, Rakúsko

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Nabu píše…

Toľko sme počúvali o slávnom majáku na rakúskom jazere Neusiedler See (Neziderské jazero), že sme to tam museli ísť aj my počuchať.

Tento výlet sme si vybrali aj preto, že z Bratislavy do obce Podersdorf am See (kde je maják situovaný) sa viete dostať diaľnicou približne za 40 minút.  Takže nešlo o výlet náročný na cestu. Parkovať sa dá hneď na väčšom parkovisku pri reštaurácii pred promenádou vedúcou k majáku. My sme trošku zablúdili tak sme zaparkovali o niečo ďalej pri kempe. Čo nám s Jadou vôbec nevadilo aspoň sme mohli ponakúkať do bránok okolitých letných domčekov, či tam nie je dáky psí kamoš.

Ak nechceš blúdiť ako my, tak si polohu parkovísk na mape pozri tu – klik sem .

K jazeru sa dá bez problémov dostať aj bez zakúpenia diaľničnej známky a teda diaľnici sa úplne vyhnúť. Trvá to však o 20 min. dlhšie 🙂 .

Neusiedler See

Jazero Neusiedler See má pomerne veľkú rozlohu (dĺžka 36 km, šírka miestami až 14 km). Okolo jazera sa rozprestiera národný park, zaradený do svetového dedičstva UNESCO, vďaka svojej unikátnej faune a flóre. Toto jazero spolu s Balatonom patrí medzi jediné stepné jazerá v Európe. Nejde o obzvlášť hlboké jazero, jeho hĺbka je maximálne dva metre. Zaujímavé je však tým, že je mierne slané. Svoju slanosť si ponechalo ešte z obdobia svojho vzniku, keď na danom území bolo brakické jazero (brakická voda = zmes sladkej a morskej vody) označované aj ako Panónske jazero. Obsah solí postupne klesal v dôsledku sedimentácie. Koncom ľadovej doby sa uvoľnil Dunajský ľadovec a tým stvoril to čo dnes poznáme ako Neusiedlerské (Neziderske) jazero. Ďalšou zaujímavosťou je, že jazero takmer celé vyplnené trstinovým pásom (4/5 z jazera) okrem oblasti pri Podersdorfe. Toto jazero dokonca dva krát vyschlo (v  roku 1811 vyschlo len čiastočne a v roku 1867 vyschlo úplne).

Neusiedler See

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Neusiedler See Neusiedler See

Maják týčiaci sa nad časťou Nezidérskeho jazera dosahuje výšku 12 metrov a nachádza sa na konci približne 200 metrového móla lemujúceho miestny prístav.

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Pred vstupom na ohradené pláže si môžete všimnúť tabuľky, ktoré upozorňujú našich páničkov aby sme boli pod kontrolou a na vôdzke. My sme sa tam však vybrali mimo sezóny a tiež sme tam videli pobehovať domácich chlpáčov, ktorí si behali slobodne a voľne, tak sme tých našich psovodov presvedčili aby aj nás na chvíľku pustili. Však veď my žiadnu neplechu nevyvedieme, aspoň nie vonku 😀 .

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Nakoľko my sme si šli k jazeru vychutnať hlavne západ slnka, ktorý bol naozaj krásny nevyužili sme všetky možnosti, ktoré okolie jazera ponúka. Okolo jazera je vybudovaných približne 500 km cyklistických ciest (športových aj rodinných). V letných mesiacoch na jazere vidíte množstvo windsurferov, či kite – surferov. V areáli je aj požičovňa vodných bicyklov, člnov alebo malých plachetníc. Po jazere taktiež premáva aj kompa (cenník), v pravidelných polhodinových intervaloch.

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

Nám sa tu rozhodne páčilo a zaručene sa na toto miesto ešte vrátime a prečmucháme všetko čo sa len bude dať aj z okolia.

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

v okolí sa nachádza aj  Eindmühle Podersdorf am See – jeden z posledných zachovaných veterných mlynov v tejto oblasti, starý asi 160 rokov

Neusiedler-See-rakusko-so-psom

zdroj: google

už spomínaný kemping, pri ktorom sa nám podarilo zaparkovať Strandcamping Podersdorf am See – priamo pri jazere, na trávnatej udržiavanej ploche, pre nás chlpáčov vstup povolený celú sezónu 🙂

kemping-rakusko-so-psom-kempovanie-so-psom

zdroj: google


Ahojte, trošku sa vám predstavím aby ste vedeli, kto vám to tie články vlastne píše. Volám sa Nabu a narodila som sa 28. apríla 2015 vo Valči pri Martine. Som dobrodruh s nezastaviteľnou túžbou vydať sa za každým dobrodružstvom. Frisbee a kačička sú moja závislosť ako aj žltá farba. V blízkosti vody sa mením na vodné monštrum. Jedného dňa mi moji páničkovia doniesli novú hračku Jadu, na môj vkus je až príliš chlpatá a drzá ale život bez nej si už neviem predstaviť. Jada sa narodila 8. apríla 2017 v Prostějove. Čo o nej môžem povedať je to, že miluje robiť neplechu ako správne šteniatko. Postupne sa však učí ako sa má správna dáma správať. Naše potulky svetom dokumentuje naša panička Ve Shandor.

náš instagram
náš facebook

 

3 Comments

 1. Andrea píše:

  Krásne! Je povolené so psom aj kúpanie?

  • Veronika píše:

   Aj mna by to zaujimalo? Je nejako rozdelená pláž pre ľudí a pláž kam smie psík?

   • Paul Anka píše:

    Ďakujeme, kúpanie so psíkom je v okolí majáku zakázané. Čítali sme o úsekoch, kde sa psík môže kúpať, ale tieto pláže sú ďalej od majáku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *