hrad-pajstun-cestuj-so-psom
zrúcanina hradu Pajštún
20. marca 2018
hotel-ribno-slovinsko-triglavsky-narodny-park-so-psom-ubytovanie
Hotel Ribno, Triglavský NP – Slovinsko
29. marca 2018

Lake District, Windermere – Anglicko

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Dusty píše…

Vybrali sme sa do anglického národneho parku, ktorý sa volá Lake District a nachádza sa v oblasti Cumbria na severozápade Anglicka. Naša trasa sa začala v meste Lancaster. Toto mesto sa nachádza na severozápade Anglicka. Lacaster leží na rieke Lune, v kraji Lancashire, približne 4km od pobrežného mesta Morecambe, ľahko prístupného z diaľnice M6.
Kedže orientácia na anglických cestách nie je až taká zložitá, z hlavnej cesty sa dostanete asi všade, ani táto trasa z mesta Lancaster do národneho parku nie je náročná.

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom
V celom národnom parku sa dá pohybovať napešo. My sme ho prelozili autom, ale nabudúce by som zvolil radšej túru, keďže sa radšej prechádzam a objavujem nové, zaujímavé veci.

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Windermere Lake je najväčšie prírodné jazero v Anglicku. Hladina jazera sa nachádza v nadmorskej výške 39 m.n.m. Dĺžka jazera Windermere je 18,08 km, šírka 1,49 km, plocha celého jazera je 14,73 km2 a maximálna hĺbka 66,76 m.

Nachádzajú sa tu aj ďalšie jazerá : Esthwaite Water , Coniston Water, Wast Water, Thirlmere, Crummock Water a veľa ďalších. Verím, že okolie týchto vodných plôch je takisto nádherné ako pri Windermere Lake.
Ďalej tu môžme nájsť aj veľa kopcov. Volám to kopce, lebo ich porovnávam s našimi krásnymi Tatrami. Oproti Tatrám sú to kopce. Scafell Pike s nadmorskou výškou 978 m.n.m. je najvyšší kopec (hora) v celom Anglicku.

Nachádzajú sa tu aj ďalšie krásne miesta, ktoré taktiež stoja za zmienku. Scafell s nadmorskou výškou 964 m.n.m., Hevellyn 950 m.n.m. , Skiddaw má 931 m.n.m., Grate End 910 m.n.m. , Grate Gable 899 m.n.m. To je iba pár kopcov, ktoré som vymenoval, ale inak ich tu je neúrekom.

Keď sme prechádzali okolo nádherného jazera (Windermere) zaplneného plachetnicami, bol to jeden z najkrajších pohľadov aké som kedy zažil. Návštevníci volajú toto jazero Windermere Lake (jazero) aby si ho nepomýlili s mestom, v ktorom sa jazero nachádza Windermere Town (mesto).

Keďže je tento národný park veľmi obľúbená destinácia nie len domácich, ale aj turistov, v okolitých mestách, ale aj priamo pri jazere Windermere sa nachádza nespočetné množstvo hotelov, motelov, kaviarní a reštaurácií.

Ponúkajú turistom aj plochy, kde môžu stanovať. Campy sa nachádzajú skoro okolo celého jazera Windermere. (Hill of Oaks Caravan park, Newby Bridge Country Caravan park a veľa ďalších ). Okolo Windermere Lake sme iba prechádzali, aby sme sa dostali na ďalšiu zastávku nášho výletu a to bolo parkovisko, na ktorom si moji páničkovia opekali a ja som zatiaľ prehľadával okolie.

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

O chvíľu na to, keď sa opekačka skončila, sme sa vybrali na ďalší bod, ktorý v ten deň ani nebol v pláne. Sedel som v celkom priestrannom a pohodlnom kufri a cítil som, že stúpame do kopca.

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Keď auto zastavilo a vyšli sme von, ten pohľad mi vyrazil dych. A nie len mne. Bola to neopísateľná nádhera a neveril som, že aj také výhľady Anglicko ponúka. Boli sme na kopci, z ktorého som videl celý svet. Aspoň vtedy sa mi to zdalo. Nádherne farby okolitej krajiny a lúče slnka tomu dodali ten správny šmrnc.

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom
Okolo nás sa pásli voľne žijúce ovce, tak som musel byť na vodítku, lebo ževraj sú za mňa moji páničkovia zodpovední a nechcú, aby sa mi niečo stalo. Ale myslím si, že nechceli, aby sa niečo stalo tým ovečkám aj keď som si istý, žeby sme boli kamaráti.
Keď sme schádzali z kopca, veľmi strmého kopca, dostali sme sa na oplotenú lúku a zastavili sme sa pri veľmi zvláštnych zvieratách, panička mi vysvetlila, že je to Highlandský dobytok, takže je to vlastne plemeno kravy. Ale veď ja viem ako vyzerá krava, no toto zviera bolo iné. Chlpaté a rohaté. Takú kravu som nikdy predtým nevidel. Chcel som sa s ňou zoznámiť, ale stále ma olizovala a bol som celý oslintaný. Ale aj tak si myslím, že sa môžem pochváliť s novou kamarátkou.

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom

Ak budete v Anglicku, určite sa nezabudnite vybrať na toto dychberúce miesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *