Hotel-Lavender-Slovinsko-Strunjan-sopsom
Hotel Lavender – Slovinsko, Strunjan
2. marca 2018
Lake-District-Windermere-anglicko-so-psom
Lake District, Windermere – Anglicko
25. marca 2018

zrúcanina hradu Pajštún

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

nabu-piseNabu píše…

S mojimi páničkami sme si povedali, že pochodíme všetky dostupné hrady a zrúcaniny, kde môžeme ísť aj my štvornohí chlpáči, začali sme hradmi Západného Slovenska a medzi ne patrí aj zrúcanina hradu Pajštún.

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

Pajštún sa nachádza nad dedinkou Borinka vo výške 486 m.n.m. Môžete si vybrať až z troch možností ak sa na túto zrúcaninu vyštverať

červená turistická trasa Borinka – Pajštún – 1,6 km, 48 min.
žltá turistická trasa Stupava -Pajštún – 2,4 km, 1:05 hod.
modrá turistická trasa Stupava – Pajštún – 7,6 km, 2:41 hod.

Trasy sa od seba líšia len náročnosťou. My sme hľadali len víkendovú pohodovú prechádzku spojenú s vyjašením sa v lese, preto sme si vybrali trasu, ktorá vedie rovno z Borinky. Sledujúc červenú turistickú značku sme prešli cez čarovný les, plný cestičiek poprepletaných koreňmi stromov, až k cieľu našej cesty (predtým sa však musíte vyšplhať na viac menej kolmý kopec).

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

História hradu siaha až do druhej polovice 13. Storočia n. l. (prvé zmienky o hrade pochádzajú z roku 1273). Hrad patril do pohraničnej sústavy hradov, ktoré mali za úlohu chrániť severozápadné hranice uhorského štátu. Mal viacerých majiteľov a však za zmienku stoja hlavne Palfiovci, ktorí hrad obývali od 16. – 19. Storočia. Počas ich spravovania bol Pajštún výrazne prestavaný na renesančný štýl stavby. Dali postavať na tú dobu veľmi moderný rondel (stavba s kruhovým pôdorisom) s výklenkami, z ktorých vytŕčali delá.  V 18. storočí n. l. hrad značne poškodil požiar, následky požiaru však boli následne opravené. V roku 1810 si však Pajštún vybrali napoleónske vojská. Odvtedy hrad už len chátral až nadobudol aktuálnu podobu. Dnes už z hradného opevnenia zachovali len fragmenty okolo ústredného nádvoria.

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

Hneď pred vstupom do nádvoria sa na vás škeria renesančné maskaróny (výzdobné motívy v podobe ľudskej tváre).

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

Nakoľko sa hrad nachádza na vrchole vápencového brala máte jedinečnú možnosť prevetrať svoj kožúšok pri výhľade na rozsiahle lesy Malých Karpát. Odporúčam vám túto zrúcaninu hradu navštíviť práve v zimnom období. Jednak sa vyhnete mase bratislavských „turistov“, ktorí by vám postúpali po labkách ale na druhej strane môžete vidieť krásnu inverziu a zamrznuté vrcholky stromov. Keď sme prečmuchali nádvorie hradu, pozreli si výhľady z každej dostupnej strany tak sme sa vybrali popozerať aj po okolí hradu. Vybrali sme sa smerom  do hustého ihličnatého lesa, ktorý vyzeral ako z hororovej rozprávky. Tmavý so zamrznutým ihličím, doplnený zvukmi divej zvery.

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

Výletík bol super. Vyjašila som sa v zamrznutom listí, keď že v Bratislave v zime veľa snehu nebolo, dostačujúco mi to postačilo na pocítenie zimnej atmosféry.

hrad-pajstun-cestuj-so-psom

PS: na tomto výlete sme boli ešte v zime 2016, preto na fotkách chýba moja sestrička Jada.


Ahojte, trošku sa vám predstavím aby ste vedeli, kto vám to tie články vlastne píše. Volám sa Nabu a narodila som sa 28. apríla 2015 vo Valči pri Martine. Som dobrodruh s nezastaviteľnou túžbou vydať sa za každým dobrodružstvom. Frisbee a kačička sú moja závislosť ako aj žltá farba. V blízkosti vody sa mením na vodné monštrum. Jedného dňa mi moji páničkovia doniesli novú hračku Jadu, na môj vkus je až príliš chlpatá a drzá ale život bez nej si už neviem predstaviť. Jada sa narodila 8. apríla 2017 v Prostějove. Čo o nej môžem povedať je to, že miluje robiť neplechu ako správne šteniatko. Postupne sa však učí ako sa má správna dáma správať. Naše potulky svetom dokumentuje naša panička Ve Shandor.

náš instagram
náš facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *