Levanduľové polia – Tihany, Maďarsko
12. novembra 2017
Hotel GRAND – Český Krumlov
4. decembra 2017

Zakopané – Poľsko

Torvi píše…

Len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc na úpätí Tatier v južnej časti stredného Poľska sa nachádza prenádherné mestečko ZAKOPANÉ. Zakopané je centrom goralskej kultúry a neformálne je známe ako „hlavné zimné mesto Poľska“.

Po príchode do mesta, som sa cítila ako v raji. Biele chumáče padali z oblohy a zem vyzerala, akoby všetci psíkovia v okolí hrali vankúšovú vojnu. Ubytovaní sme boli asi 10 minút od centra mesta v krásnej dreveničke s názvom – Willa u Adama. Veľmi sa mi páčilo toto ubytovanie, no najviac sa mi páčil „bývalý diviak“ zavesený na stene.

Prvá zastávka v Zakopanom bola Krupówki street – Ulica plná drevených budov, kde to žije a rozvoniava. Obrovské čaro mali stánočky na kolesách, kde predávali oscypky – tradičné syry vyrobené zo slaného ovčieho mlieka z oblasti Podhalie. Aj ja som dostala jeden od pána predavača (aj keď maminke sa to nepáčilo). Našla som si tu aj kamoša Luka.

zakopane-so-psom

zakopane-so-psom

Na Krupóvki street sa nachádza dog friendly Restauracja Watra – Reštaurácia, do ktorej keď vojdete ani len netušíte aká je obrovská. Pri vchode dnu mi do nosa vošla neskutočná vôňa pečeného kolena a iných dobrôt. Pani čašníčka ma s radosťou privítala.  Rodičia sa rozhodli, že si dajú tankové pivo Watra, Pivo Miodowe a Pivo Pszeniczne. Ochutnať mi nedali, ale zjavne im veľmi chutilo. http://www.browarwatra.pl/

Väčšina turistov sem chodí kvôli TANAPu – Ako fanúšikovia turistiky sme sa nevedeli dočkať vstupu do Poľských Tatier. Boli sme nesmierne sklamaní. Zistili sme, že turisti, ktorí chcú ísť do Poľských Tatier, musia nechať svojho štvornohého miláčika doma. Táto možnosť pre mojich pozemských rodičov nepripadala v úvahu, a tak sme sa rozhodli ísť na Slovenskú stranu Tatier.

Tatranská Javorina – Severotatranská obec neďaleko poľských hraníc.  Táto obec vyrastala v lesoch, ktorých významnú zložku tvoril v minulosti javor. My sme sa vybrali po nenáročnom turistickom chodníčku značenom modrou farbou, ktorý začína v Tatranskej Javorine a končí pri horárni Podmuráň (1,9 km). Nebola to dlhá túra, ale aspoň som sa poriadne vybehala a vyštekala každého bežkára, ktorý prešiel okolo.  

tatranska-javorina-so-psom

tatranska-javorina-so-psom

Určite sa oplatí ísť pozrieť túto nádhernú krajinu, či už v zime, alebo v lete. My sa do Poľska určite vrátime.      

    – XOXO Torvi


Ahojte, moje meno je Cinie Minie Joliesse et Charme – v skratke Torvi. Som Austrálsky ovčiak blue merle sfarbenia. Narodila som sa 11.5.2017 v Košiciach. Ako správna východňárka som sa presťahovala na západ. Bývam s mojimi dvoma rodičmi, Sanchom a Simčou, v Pezinku pod Malými Karpatmi. Keďže som ešte štendo, moji rodičia skúmajú, čo ma baví najviac. Zatiaľ ma veľmi baví cestovanie, turistika, agility, plávanie a jašenie sa s deťmi a inými psíkmi.   – XOXO Torvi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *