Agriturismo San Ottaviano – Toskánsko, Taliansko
12. septembra 2017
Svetlo-na-obojok-pre-psa-SportDOG-Beacon
Svetlo na obojok SportDOG Beacon
21. septembra 2017

hrad Karlštejn – Česko

karlštejn-so-psom

Dorka píše…

Na začiatok by sme chceli poďakovať puppygang.sk za oslovenie podeliť sa s vami o naše cestovateľské tipy. Dlho sme s paničkou rozmýšľali o aký tip sa s vami  podelíme a vybrali sme Stredočeský kraj, okres Beroun – Karlštejn. Verte nám Karlštejn má čo ponúknuť a to nie len slávny hrad Karlštejn s jedinečnou kaplnkou svätého Kříže, ale aj neopakovateľné prírodné krásy ako Lomy Amerika, údolie Kačáku a Berounky. 

V mestečku Karlštejn môžete navštíviť múzeum voskových figurín, Dom hodín a tiež spomínaný hrad Karlštejn, kam sme sa vybrali. Cestou na hrad sme stretli pár psích kamarátov 🙂 . Prešli sme okolo podnikov, v ktorých boli umiestnené misky na pitie pre nás chlpáčov a to nie len v reštauráciách, ale aj na chodníkoch k hradu, keďže na výlet sme sa vybrali v letnom období.

karlštejn-so-psom

Stredoveký hrad Karlštejn, v minulosti nazývaný ako Karlův Týn sa nachádza 8 km od mesta Beroun. Za vlády kráľa Karola IV. tu boli uložené ríšske korunovačné klenoty a to konkrétne v kaplnke sv. Kríža a neskôr aj Svätováclavská koruna.

Vstup na hrad pre nás chlpáčov je povolený len do vonkajších priestorov, tak sme si obzreli čo sa dalo a pokračovali sme na obed. V tomto čase boli otvorené terasky takže sme nemuseli riešiť, ktorý podnik je dogfriedly a pohodlne sa usadili 🙂 .

Moji páničkovia si neskôr išli obzrieť krásy celého hradu a ja som zostala oddychovať na hoteli 🙂 . Zhodnotili, že hrad bol naozaj krásny. Veľmi sa im páčila aj kaplnka, kde však bolo fotenie zakázané, no určite stojí za to ju ísť pozrieť a nevynechať ju. Teraz môžeme povedať, že mýtus o prístupe žien na hrad Karlštejn z filmu „Noc na Karlštejne“, nie je pravda. Ženy mali voľný prístup v celom hrade okrem Veľkej veže, kde sa strážil cenný poklad 🙂 .

Otváracie hodiny hradu tu.
Vstupenky na prehliadku celého hradu si môžete zakúpiť tu.

 

karlštejn-so-psom

Zaujímavosti:

1. Tajomstvo studne
Podľa jednej povesti bol každý, kto poznal tajomstvo hradnej studne, nemilosrdne popravený. Hoci to znie brutálne, svoj dôvod to asi malo, a to dosť veľký! Studňa hlboká približne 80 metrov totiž nemala vlastný zdroj vody. Tá bola do nej privádzaná z neďalekého potoka. Pokiaľ by sa to dozvedel nepriateľ túžiaci po dobytí hradu, bol by s hradom logicky koniec. Jednoducho by prívod vody zablokoval, alebo ju barbarsky otrávil.

2. Dub siedmich bratov
Asi 1 km severne od hradu stojí 16 metrov vysoký dub, ktorého obvod je 4,6 m a je starý asi 350 rokov. Tento strom je opradený množstvom povestí a legiend. Jedna z najzaujímavejších hovorí o tom, že pod týmto stromom si rozdeľovalo korisť sedem bratov – lúpežníkov, ktorí na prelome 18. – 19. storočia terorizovali okolie. Ich duchov vraj môžete v noci stretnúť pod stromom dodnes. V okolí mohutného stromu sa má nachádzať aj poklad.

3. Temný duch vrahyne
Na Karlštejne istý čas pobývala aj šľachtičná Kateřina Bechyňová z Lažan. Táto žena nie je príliš známa, ale prezývajú ju aj Česká Báthoryčka, čo už hovorí za všetko.  V prvej polovici 16. storočia desila okolie Karlštejna, za ktorého kastelána sa vydala. Asi trpela sadistickou úchylkou, pretože jej rukou bolo zavraždených a umučených niekoľko desiatok ľudí, hlavne mladých dievčat.

4. Kobka s pokladom
Podľa jednej legendy je niekde na hrade tajná kobka, kde Karel IV.  podľa všetkého zhromažďoval sväté relikvie a ďalšie vzácnosti. Niekde na hrade je teda zakopaný poklad, po ktorom už celé desaťročia túžia všetci hľadači pokladov v Česku. V 80. rokoch
dokonca bádatelia skutočne potvrdili pomocou špeciálnej technológie existenciu akéhosi zasypaného priestoru pri severnom múre. Objavené ale dosiaľ nebolo nič.

5. Najväčší na svete
V kaplnke sv. Kríža je umiestnená ojedinelá nástenná výzdoba. Súbor 129 doskových obrazov je dielom majstra Theodorika. Kto bol muž, ktorý stvoril toto nádherné a vo svete ojedinelé dielo, sa bohužiaľ nevie. Majster Theodorikus sa tak stáva ďalšou nevysvetliteľnou karlštejnskou záhadou.

zdroj: www.adam.cas.sk

karlštejn-so-psom

Tento výlet sa mne aj paničke páčil, preto ho určite odporúčame aj vám 🙂

čauky hauky


Ahojte kamaráti, oficiálne sa volám Dorka, ale občas mi dávajú doma aj iné prezývky. Som mix Trnovská zmeska labradora & zlatého retrievera. Narodila som sa v Žiline dňa 5.10.2012
a žijem tu dodnes. S mojím bratom si nás oboch vzali na družstvo, ale časom sme prišli domov. Keď sme boli bez domova vzala si nás oboch moja panička. Prvé Vianoce u paničky som strávila v teplom dome a to bol prelomový moment, kedy si povedala, že si ma nechá vnútri nastálo. Od tej doby okupujem všetko čo patrí jej a držím sa porekadla „čo je tvoje je aj moje“ 😀 Som veľká cestovateľka, priam milujem spoznávať a vyčmuchávať nové miesta. Venujem sa canicrossu lebo milujeme behanie, dogsurfingu, záprahu, turistike, behačke za loptičkou. Za sebou mám aj pár úspešných orieškových výstav. Panička ma naučila aj pár psích kúskov, ale v inom umeleckom svete som neuspela.

môj insta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *