so-psom-na-hory
So psom na hory
18. augusta 2017
camping-with-dogs
Camping with dogs objednávka
28. augusta 2017

Omiš – Chorvátsko

so-psom-do-chorvatska

 Nabu píše…

Omiš je malebné prímorské mestečko nachádzajúce sa na úpätí  kaňonu vytvoreného riekou Cetina, ktorá preteká stredom mesta priamo do mora.

so-psom-do-chorvatska

Riviéra Omiš, (pobrežie dlhé 30km od Splitu až po Makarskú riviéru) ktorej centrom je toto mesto sa pýši krásnymi piesočnatými a kamenistými plážami lemovanými borovicovými lesmi. Mesto v minulosti obývali piráti, ktorí využívali práve jeho výhodnú polohu a tiež pevnosť, z ktorej mali prehľad nad okolitými vodami.

Na skalách nad mestom sa týčia pozostatky spomínanej pirátskej pevnosti Mirabella, ktorú sme sa rozhodli preskúmať. Zaparkovali sme na parkovisku pod pevnosťou (parkovisko je vedľa rieky Cetina, prechádza sa k nemu cez tunel vyhĺbený do skaly) odtiaľ sme sa pešo vybrali do ulíc historického centra mesta.

so-psom-do-chorvatska

kamenné schody vedúce na samotný vrch pevnosti Mirabella

Netrvalo dlho a našli sme správnu cestu, ktorá nás doviedla k vstupu do pevnosti (na domoch boli umiestnené tabuľky ukazujúce smer cesty). Vstupné sme platili 20 kn/osoba (2,7€) a ja som mala vstup zdarma 🙂 . Kvôli peknému výhľadu na mesto sme museli vyšliapať riadny kopec, pretože pevnosť sa nachádza vo výške približne 250 m.n.m. Miestami to bolo nebezpečné, kedže kamenné schody boli vydraté a klzké. Ja som úplne hore bohužiaľ nemohla ísť, nakoľko na najvyššiu vežu sa išlo cez rebrík a úzky otvor ale páničkovia mi potom ukázali fotky aby som nebola ukrátená a pôžitok z výhľadu. Cestou dolu z pevnosti sme sa ešte prechádzali cez kamenné uličky mesta, na trhu sme si kúpili šťavnaté mňamky a potom sme sa vydali cez serpentíny k nášmu ubytovaniu v dedinke Slime.

so-psom-do-chorvatska

Toto mestečko určite stojí za prečmuchanie 🙂 . Chorvátsko má naozaj bohatú históriu a len ťažko tam nájdete mesto, v ktorom sa nenachádza aspoň jedna pamiatka z dôb antiky.

čauky hauky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *