Dubrovnik – Chorvátsko
9. augusta 2017
so-psom-na-hory
So psom na hory
18. augusta 2017

Split – Chorvátsko

 

Nabu píše…

 

Split a Omiš sme navštívili v prvý deň príchodu do Chorvátska počas našej druhej dovolenky v lete 2016. Keďže sa páničkovia chceli vyhnúť zápcham a neznesiteľnému teplu, teda mysleli hlavne na moje pohodlie, vyrazili sme z domu okolo 23:00 hod. Check-in do nášho ubytovania v Apartmáne Mira v cieľovej destinácií bol v poobedňajších hodinách, voľný čas sme vyplnili návštevou týchto krásnych miest.

Split http://www.chorvatsko.cz/stdal/split.html patrí medzi tie najväčšie mestá chorvátskeho pobrežia, preto tam aj vidíte veľa panelákov a obchodných centier. Miestami sme sa cítili, že sa nachádzame v našom hlavnom meste (v Bratislave) z omylu nás vyviedli len všade prítomné palmy, čajky a prístav.
Zaparkovali sme pri prístave a keďže bola nedeľa parkovanie sme mali zdarma.  Celá natešená som hopkala smerom k moru lebo už z prvej dovolenky som jeho vôňu poznala, ale páničkovia ma nepustili a na svoju chvíľu som musela počkať.

Vďaka skorému rannému príchodu boli ulice zaplnené len domácimi, ktorí sa ponáhľali do práce, čo bolo super a ešte bolo aj príjemne teplo. Betón a ani kamenná dlažba neboli vyhriate, čiže moje labky boli chránené. Mapku mesta sme nevedeli nikde zohnať, tak sme sa vydali len za nosom k historickej vežičke – zvonici, ktorá sa vynímala nad zvyškom budov.

Split Zvonica

Zvonica

Tá nás doviedla do stredu pozostatkov Diokleciánovho paláca, ktorý tam postavil v 3. storočí n. l. rímsky cisár Dioklecián (a zakladateľ mesta Split).

Split-Chorvátsko-so-psom

Peristyl (časť antickej budovy obklopenej stĺporadím) Diokleciánovho paláca

Zvonica-a-Peristyl-Chorvatsko

Zvonica a Peristyl

Split-Chorvátsko-so-psom

Strieborná (východná) brana do Diokleciánovho paláca

Chorvátsko-so-psom

Pohľad na katedrálu a zvonicu z etnografického múzea

Chorvátsko-so-psom

Katedrála bola ešte v tomto čase zatvorená, tak sme sa len pomotali po okolí až sme sa dostali na Rivu, čiže promenádu pri prístave. Cestou k prístavu sme išli aj cez rybí trh a poviem vám, také potvory, čo tam mali som ešte jakživ nevidela a z tých vôní mi až vyhladlo.

Riva-Chorvátsko-so-psom

Riva, novo vystavané nábrežie

Riva-Chorvátsko-so-psom

Ešte doplním info o psích plážach v mestečku Split:
Duilovo – Plaža za pse
Camping Stobreč Split Stobreč
Kasjuni Beach

čauky hauky

2 Comments

  1. Kika píše:

    krásný :))))))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *