Kamp-Klin-Slovinsko-so-psom-so-psom-na-tripe
Kamp Klin – Slovinsko
8. augusta 2017
Split – Chorvátsko
13. augusta 2017

Dubrovnik – Chorvátsko

 Nabu píše…

Našim ďalším výletom v rámci dovolenky v Chorvátsku bola aj návšteva historického mesta Dubrovník. Keďže páničkovia vedeli, že celý deň sa budeme pohybovať na slnku a po kamennej dlažbe poriadne ma pripravili. Labky mi namazali bambuckým maslom (krémo zo sušienkova) aby som mala chránené vankúšiky pred horúcou zemou a pobalili mi dostatok vody aj na pitie aj na osviežovanie. Samozrejme zobrať museli aj môj cestovný pas, aby vedeli vždy dokladovať, že som správne zaočkovaná ale aj kvôli tomu, že do Dubrovníka sa ide cez hranice Bosny a Hercegoviny.

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Vyrážali sme zo Slime, kde sme boli ubytovaní v perfektnom apartmáne Mira s veľkou záhradou. Cesta nám trvala približne také 3 hodiny a spriemňovali sme si ju počúvaním talianskeho rádia KissKiss alebo domácim rádiom Dalmácia 😀 .

Auto sme zaparkovali ešte na začiatku historického centra v krytej viac poschodovej garáži, cena parkovného bola 210 kn/cca 4hod.

Potom sme sa vydali spoznávať zákutia uličiek starej časti Dubrovníka nazývanej aj „old town“, nechali sme sa viesť turistami pred nami v domnení, že snáď vedia kam idú.

Vždy sa snažíme hneď na začiatku si zohnať turistickú mapku pamiatok daného miesta (ak je dostupná), aby nám nič neušlo a tak sme spravili aj teraz. Takéto mapky sa dajú po väčšine nájsť na informáciách alebo hneď pri vstupe, či už za symbolický poplatok alebo zadarmo (mapa).

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

na ľavo Rolandov (Orlandov) stĺp, najstaršia zachovaná verejná skulptúra ​​v Dubrovníku

 Dubrovník je veľmi krásne mesto a jeho krása sa dala vidieť aj cez hordy turistov. Nenadarmo bol v roku 1979 zapísaný do zoznamu UNESCO, jeho uličky a námestia priam dýchajú históriou. Dubrovník, vtedy ešte Ragusa (kamenný ostrov) bol založený v 7. storočí n.l. Vďaka svojej strategickej polohe v ňom od 13. storočia n.l. začal rozkvitať obchod a veľmi rýchlo sa stal najbohatším mestom Jadranu tzv. „perla Jadranu“.  Stará časť mesta je obkolesená kamennými hradbami, ktoré  sa stavali od 13.  do 17. storočia n.l. a sú dlhé skoro 2000 m a vysoké 25 m a slúžili na obranu. Za týmito hradbami nájdete jednu obrovskú pešiu zónu a aj napriek rozsiahlemu zemetraseniu, ktoré postihlo Dubrovník v roku 1667  sa tu nachádzajú pomerne zachovalé  gotické, renesančné a barokové kostoly, kláštory, paláce a fontány.

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Malá Onofriova fontána, nachádza sa na východnom konci Stradunu

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Kostol sv. Blažeja

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

(naľavo) Veľká Onofriova fontána, ktorá bola súčasťou dubrovníckeho vodojemu.Fontána sa nachádza pred kláštorom klarisiek vedľa brány Pila

Do historického centra sa dá vojsť dvomi bránami, zo západu cez Vrata od Pila a zo severovýchodu cez Vrata od Ploča. My sme do starého mesta vstupovali cez bránu „Pila“ a prešli sme sa po „Stradun placa“ čiže po hlavnej ulici, kde sme si postupne popozerali všetky historické pamiatky.

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

vstupná brána Vrata od Pile

Hneď pri vstupe je možnosť zakúpiť si vstupné aj na prehliadku hradieb. My sme to však nevyužili lebo sme uprednostnili pohyb mimo priameho slnka a hlavne bola by to atrakcia hlavne pre páničkov lebo ja by som nič nevidela iba múry, takto som si mohla čuchať všetko dokola a pozerať sa do diaľky na všetky strany.

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Stradun Placa, hlavná ulica historického censtra

walk-of-shame-Dubrovnik

schody jezuitov, pre fanúšikov GOT „walk of shame“

Ak ste fanúšikmi „Game of Thrones“ tu si prídete na svoje, pretože práve Dubrovník bol využitý ako predloha na natáčanie „King’s Landing“, môžete si dokonca objednať aj zájazd po natáčacích lokalitách tu. Taktiež bolo historické centrum Dubrovníka využité aj pri natáčaní „Star Wars“ . To len tak aby ste potom neboli prekvapení, prečo sa v každom suvenírovom obchode nachádzajú aj veci na tieto témy. Medzi ďalšie atrakcie, ktoré Dubrovník ponúka je cesta lanovkou na horu Srð (412 m.n.m.), z kade si môžete vychutnaj výhľad na staré mesto, more a  susedné ostrovy alebo okolitú krajinu (k lanovke alebo toto čo sa ti páči viac).

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Palác Sponza, v minulosti slúžil ako colnica

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

jedna z uličiek v historickom centre Dubrovníka

Moji páničkovia vždy nohou testovali ako veľmi je rozpálená kamenná dlažba po ktorej sme sa mali pohybovať, aby vedeli, či to pre mňa bude príjemné ale ja som všetko hrdinsky zvládla.   Dokonca ma zobrali aj k cípu „porporela“, kde som si mohla skočiť do mora a tým sa aj osviežiť.

Dubrovnik-Chorátsko-so-psom

 

Na toto miesto by som sa pokojne znovu vrátila, možno v inom čase, mimo sezóny, aby som viac nasala jeho čaro a spoznala viac zákutí.

čauky hauky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *