Casale Gregoriano – San Gimignano, Toskánsko, Taliansko
3. júla 2017
The White Beach Rosignano – Toskánsko, Taliansko
19. júla 2017

Siena – Toskánsko, Taliansko

siena-toskansko-so-psom

Siena bola pre celú našu cestovateľskú partiu bezkonkurenčne najkrajšie Toskánske mestečko 🙂 .

Pre presnú trasu od bodu, kde sme zaparkovali my, až k platenému parkovisku bližšie k centru klikni tu.

Na mape môžete vidieť kde sme zaparkovali my (pri veľkom parkovisku autobusov pozdĺž cesty bolo parkovanie zdarma). K začínajúcemu sa centru nám to peši od zaparkovaného auta trvalo cca 20 min. Platené parkovisko Parcheggio Santa Caterina pár metrov od začínajúceho centra, ktoré bolo v čase nášho príchodu plné. Keď sme prišli do historickej časti mesta, teda na začiatok centra začali sme sa obhliadať, kadiaľ sa vydáme. Ako zvyčajne – bez mapy, ale nejako intuitívne sme sa pridružili k skupinke dôchodcov, ktorí nás zaviedli do budovy s eskalátormi. Tie nám ušetrili stúpanie do kopca a zaviedli priamo do centra k baptistériu San Giovanni – ho.

siena-toskansko-so-psom

Moji páničkovia nie sú zrovna veľkí milovníci pamiatok, ale Siena nás po historickej stránke všetkých veľmi zaujala. Najviac určite námestie Campo, ktoré bolo najkrajšie, aké sme kedy videli. Mojim páničkom sa páčilo najviac, aj v porovnaní s Milánskym či Benátskym. Jeho tvar pripomína lastúru zvažujúcu sa smerom k radnici Palazzo Comunale. Námestie, ako aj radnica sú postavené z červených tehličiek. Campo je rozdelené čiarami na 9 častí – 9 panovníkov, ktorí vládli mestu pred niekoľkými stovkami rokov.

zdroj: pinterest

Námestie malo svoje čaro. Ľudia vysedávali na zemi, oddychovali a kochali sa výhľadom na vysokú vežu radnice, počasie bolo príjemné. Deti mali akurát v škole prestávku, hrali sa rôzne hry a spievali pesničky. Celá táto atmosféra nám všetkým zostala v pamäti 🙂 .

 

siena-toskansko-so-psom siena-toskansko-so-psom

Oproti radnici, uprostred námestia bola krásna fontána – Fonte Gaia, kde sme doplnili pitný režim.

siena-toskansko-so-psom  siena-toskansko-so-psom siena-toskansko-so-psom
siena-toskansko-so-psom

Ďalšou pamiatkou bola katedrála Duomo di Siena. Začali ju stavať v 12. storočí s ambíciou najväčšieho kostola v Talisnaku (svojej doby). No výstavbu katedrály, ako aj vývoj mesta zastavila morová epidémia. Autorom vonkajšej fasády (rozumej „milión“ reliéfov a schôch) je Giovanni Pisano (áno ten z rodiny Pisovcov, ktorí boli staviteľmi Šikmej veže).

siena-toskansko-so-psom siena-toskansko-so-psom

siena-toskansko-so-psom siena-toskansko-so-psom

siena-toskansko-so-psom

 

siena-toskansko-so-psom

Cez obed sme sa s paničkou schovávali v chládku a chladili na studenom kameni (stále nechápem ako sme zároveň mohli chytať toho vlka, ale ok).

Zaujímavosti

  • v Siene sa nachádza najstaršia banka na svete  – Banca Monte dei Paschi di Siena (r. 1472) a funguje dodnes (tretia najväčšia v Taliansku)
  • eskalátory v Siene spájajú železničnú stanicu s centrom a sú dlhé dokopy 283 m
  • Siena má 17 mestských štvrtí pomenovaných aj po zvieratách
  • dvakrát ročne sa po námestí konajú tradičné dostihy Palio (pretek jazdcov bez sediel), každá štvrť súťaží s vlastnými koňmi a jazdcami, za výhru sa počíta aj to, ak kôň do cieľa (3x obehne námestie) dobehne bez jazdca, po pretekoch sa konajú veľkolepé oslavy

Počas nášho výletu v Siene sme boli ubytovaní v mestečku San Gimignano vo vidieckom dome Casale Gregoriano .

Ešte by som chcela podotknúť, aby ste s páničkami dobre zvážili termíny takýchto výletov vzhľadom k počasiu, teda k horúčavám. Aby sme si to aj my chlpáči vedeli užiť ? .

čauky hauky

5 Comments

  1. Chrťo píše:

    Krásny výlet 🙂 Ale Polanka, prosim ta, akého vlka ste to chytali na kameňoch 😀 ??

  2. Chrťo píše:

    a preco si v Toskansku na namesti ocakavala vlka?? 😀 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *