La-Spiaggia-di-Pluto–Bibione-Taliansko-psia-plaz
La Spiaggia di Pluto – Bibione, Taliansko
14. júna 2017
dogfriendly-ubytovanie-so-psom-strbske-pleso-vysoke-tatry-hotel-crocus
HOTEL CROCUS – Štrbské Pleso, Vysoké Tatry
22. júna 2017

Šikmá veža v Pise

Jedna zo zastávok na roadtripe Talianskom bolo aj Dómske námestie (Campo dei Miracoli – námestie zázrakov), kde sa Šikmá veža nachádza. Náš príchod do mesta Pisa bol okolo obeda. Nemali sme žiadne tipy kde zaparkovať, takže keď nám navigácia oznámila, že sa blížime k cieľu odstavili sme auto na najbližšom parkovacom mieste (okolo 1,5€/hod).

Na tejto mapke môžete vidieť trasu od miesta, kde sme zaparkovali až po námestie, ku ktorému sme sa dostali celkom jednoducho – pridali sme sa k davu 😀 (Pre presnú trasu od bodu, kde sme zaparkovali k námestiu klikni tu) . Samotné námestie bolo z dvoch strán obklopené ooobrovskými mestskými hradbami.

Námestie pozostáva z Baptistéria (Battistero San Giovanni Battista), kde bol pokrstený napríklad Galileo Galilei a niekoľko pápežov.

sikma-veza-v-pise-toskansko-so-psom

Z Katedrály Nanebovzatia Panny Márie (Cattedrale Metropolitana Primaziale di Santa Maria Assunta).

sikma-veza-v-pise-toskansko-so-psom

Zo zvonice katedrály – Šikmá veža (Campanile di Santa Maria / La Torrependante).

sikma-veza-v-pise-toskansko-so-psom

sikma-veza-v-pise-toskansko-so-psom

Šikmá veža v Pise sa stavala od roku 1173. Jej prvým architektom bol Bonanna Pisana, ktorému sa (kvôli piesočnatému podkladu) po cca 11 m – troch poschodiach veža naklonila o 15 cm (na inú stranu ako dnes 😀 ). Jeho snaha o vyrovnanie veže postavením štvrtého poschodia mu nevyšla a rozhodol sa ďalej nepokračovať. V roku 1234 architekt Giovanni di Simone pokračoval výstavbou ďalších troch poschodí a v roku 1350 ďalší Pisa, konkrétne Tommaso Pisano dokončil stavbu prístavbou zvonice. Koncom 20. storočia sa veža nakláňala o necelých 5 m, čo je teda na takú úzku a dlhú stavbu veľmi veľa. My sme si vyšlapať vyše 300 schodov na 55 m vysokú vežu netrúfli, ale ak by ste chceli vstupné stojí okolo 18€ a môžete si ho zakúpiť vopred.

sikma-veza-v-pise-toskansko-so-psom

sikma-veza-v-pise-so-psom

sikma-veza-v-pise-toskansko-so-psom

Áno áno každý si tam prišiel na svoje 😀 ..

Celé námestie sa nám veľmi páčilo, stretla som tam veľa psích kamošov, ktorí tam boli rovnako ako ja očuchať pamiatky. Ešte by som chcela podotknúť, aby ste s páničkami dobre zvážili termíny takýchto výletov vzhľadom k počasiu, teda k horúčavám. Aby sme si to aj my chlpáči vedeli užiť 🙂 .

 

so-psom-na-tripe-sopsomnatripe

 

 

1 Comment

  1. Ivan píše:

    Môžem zobrať malý pes na sikmu vežu v Pise?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *