Súľovské skaly a Zraková pyramída
7. mája 2017
Plavacia-vesta-pre-psa-EzyDog-DFD-STANDARD
Plávacia vesta pre psa EzyDog DFD STANDARD
23. mája 2017

So psom do Chorvátska

 Nabu píše…

Ja ako vášnivý cestovateľ nemám problém cestovať hocijakým dopravným prostriedkom. Vždy sa teším na nové dobrodružstvo, ktoré ma čaká. Moji páničkovia sa rozhodli, že ma k moru zoberú autom, aby sme tam boli skôr a mala som možnosť sa ísť vycikať keď mi bude treba. Pred tým ako sme vyrazili si však museli zistiť všelijaké veci aby naša dovolenka bola čo najlepšia a najbezpečnejšia.

Cesta, respektívne, čo všetko treba spraviť pred samotnou cestou

Ako prvé sa museli rozhodnúť pre správnu trasu. Vyrážali sme z Bratislavy a mali sme tri možnosti ako sa dostať do Chorvátska pričom páničkovia sa snažili vybrať aj čo najlacnejšiu variantu:

1. Možnosť: cez Rakúsko a Slovinsko (diaľnice)

Toto je najdrahšia možnosť ako sa dopraviť do Chorvátska a to z toho dôvodu, že si treba zaplatiť diaľničné známky do oboch štátov.

Ceny diaľničných známok v roku 2017

Rakúsko

Ročná 2-mesačná 10-dňová

Vozidlá do 3,5 t 86,40 € 25,90 € 8,90 €

Slovinsko

Ročná 6-mesačná Mesačná Týždenná

Vozidlá do 3,5 t a do 1,3 m

nad prednou nápravou 110,00 € – 30,00 € 15,00 €

Vozidlá do 3,5 t a cez 1,3 m

nad prednou nápravou 220,00 € – 60,00 € 30,00 €

2. Možnosť: cez Maďarsko (diaľnica)

Táto možnosť je výhodná už len kvôli tomu, že si stačí zaplatiť len jednu diaľničnú známku. (poznámka: túto možnosť sme využili pri ceste do Slime)

Maďarsko

Ceny diaľničných známok v roku 2017

Ročná (celoštátna) Ročná (župná) Mesačná 10-dňová

Vozidlá do 3,5 t (aj sprívesom) 42 980 HUF (138 €) 5 000 HUF (16 €) 4 780 HUF (15 €) 2 975 HUF (10 €)

Vozidlá do 3,5 t pre viac ako 7 osôb, nákladné autá do 3,5 t, obytné

automobily 42 980 HUF (138 €) 10 000 HUF (32 €) 9 560 HUF (31 €) 5 950 HUF (19 €)

Prívesy* 42 980 HUF (138 €) 5 000 HUF (16 €) 4 780 HUF (15 €) 2 975 HUF (10 €)

*Neplatí pre štandardné osobné vozidlá do 3,5 t

Poznámka: ceny sú prepočítané kurzom EUR/HUF k 19. 12. 2016

3. Možnosť: cez Maďarsko (kombinácia diaľnica a bežná cesta)

Dá sa povedať, že je zbytočné si komplikovať cestu a ísť po bežných komunikáciách a potom sa napojiť na diaľnicu, na ktorú aj tak potrebujete diaľničnú známku. Túto možnosť však môžete využiť ak chcete prejsť menej kilometrov k svojmu cieľu a tým pádom mať aj menšiu spotrebu benzínu. (poznámka: túto možnosť sme využili pri ceste na ostrov Krk)

Taktiež treba rátať s tým, že diaľnica v Chorvátsku je tiež spoplatnená formou mýta. Každý úsek má svoju tarifu (tabuľku taríf si môžete pozrieť tu ).

Pre tých, ktorí sa boja ujov a tiet, čo sú na veterine mám však zlú správu, pred každým takýmto dobrodružstvom za hranicami sa musíme ísť dať vyšetriť a ak bude potrebné aj preočkovať. Povinné je očkovanie proti besnote, ktoré je aktuálne (nie staršie ako 1-2 roky a nie mladšie ako 21 dní). Odporúča sa aj odčervenie a zaočkovanie proti ektoparazitom (bližšie info Cestujeme do zahraničia s domácim miláčikom alebo Cestovanie do zahraničia so spoločenským zvieraťom ). Veterinár nám musí dať potvrdenie tesne pred odchodom (max 3 dni), že sme zdraví a môžeme absolvovať cestu.

Ak ste náhodou ešte nikdy neboli v cudzine musíte si vybaviť pas (platný v štátoch EÚ) a do krku vám vpichnú taký malý – veľký čip aby si mohli overiť vašu identitu. Tento čip obsahuje naše zdravotné záznamy, adresu a telefónne číslo nášho pánička. Bez pasu potom ani na krok! Hocikde od vás môžu páni policajti chcieť aby ste sa preukázali. Takže pekne páničkom povedzte aby ho brali vždy so sebou lebo ak tak nespravia môžu nás odviesť a dať do karantény a až kým nepredložia potrebné dokumenty tak nás nepustia (poznámka: ak sa do určitého času nedonesie pas alebo sa zistí, že pes nemá čip hrozí odstrel takéhoto zvieraťa v cudzine).

A samozrejme treba nás aj poistiť, pre istotu ak by sa nám niečo stalo. Takéto poistenie zahŕňa aj poistenie majetku, ktorý by sme poškodili ak by nám bolo na ubytovaní dlho alebo by sme smútili za našim páničkom (takéto poistenie ponúka napríklad poisťovňa UNION ).

Keď máme toto všetko vybavené, môžeme sa vydať na cestu. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim a pravidelné prestávky na precvičenie labiek a vyprázdnenie mechúra a čriev 😀 .

Kam zložiť labky

Ubytovať sa v Chorvátsku vôbec nie je ťažké, psíkovia sú vítaní takmer všade. Môžete sa ubytovať v hoteli, v súkromných apartmánoch alebo aj v kempoch. Väčšina kempov má vo svojom areáli aj psiu pláž ale radím vám, radšej si skúste nájsť fotky takejto pláže a to z toho dôvodu, že obľubujú pre nás vyhradiť ten kúsok pláže, kde kotvia motorové člny a skútre. A tam by som sa teda ja kúpať nechcela.

Moji páničkovia uprednostňujú ubytovanie v súkromných apartmánoch, ktoré majú záhradky, aby som si tam mohla voľne pobehovať. Ubytovanie hľadali cez booking.com a cez airbnb, kde si iba navolili približnú lokalitu, termín a požiadavku na ubytovanie s domácim miláčikom.

Článok o našom ubytovaní na ostrove Krk tu.

so-psom-do-chorvátska-puppygang

Čľapkanie sa v mori

V Chorvátsku sa môžete kúpať na pláži, ktorá je na to určená tzv. psia pláž alebo na pláži, na ktorej nie je vyslovene zakázané kúpanie so psom. Psie pláže sú vyobrazené na stránke Best of Croatia, tam si môžete pozrieť ako daná pláž vyzerá a vybrať si tú najviac vyhovujúcu či už kamienkovú alebo pieskovú. Pri niektorých plážach je aj stručný popis, ktorý môže pomôcť pri rozhodovaní sa. Ako som už spomínala môžete sa ísť okúpať aj na neoznačenú pláž ale volila by som skôr okrajové pláže, kde nebýva veľa dovolenkujúcich turistov alebo také, ktoré obľubujú iba domáci.

Ak by ste si chceli prečítať o psej pláži, na korej som bola ja klik sem.

so-psom-do-chorvátska-puppygang

so-psom-do-chorvátska-puppygang

so-psom-do-chorvátska-puppygang

so-psom-do-chorvátska-puppygang

Keď už budeme na pláži páničkovia by nemali zabúdať natrieť nám noštek opaľovacím krémom aby sme si ho nespiekli. Mne páničkovia dokonca kúpili aj plávaciu vestu aby sa mi v mori lepšie plávalo a aby som bola dobre viditeľná aj z väčšej vzdialenosti. Netreba zabúdať ani na pravidelné prechádzky na spravenie potreby aby sa nešpinilo na pláži ?. A hlavne treba aj oddychovať v tieniku, piť veľa vody a aj keď je teplo a nebudeme až takí hladní treba dačo spapať aby sme mali energiu na ďalšie bláznenie.

so-psom-do-chorvátska-puppygang

Dobrodružstvá

Správne dobrodružstvo je spojené aj s výletmi, ak teda nechcete len leňošiť pri vode. Preto si treba čo to aj dopredu naplánovať, zistiť si kde vlastne máme povolený vstup. V Chorvátsku je však len veľmi málo miest kde úplne nesmieme ísť. Niekde sú len obmedzenia, že musíme byť na vôdzke alebo mať náhubok ale to sa dá na chvíľu vydržať. Do niektorých pamiatok si tiež musíme zaplatiť aj vstupné všetko sa však dá nájsť na oficiálnych stránkach historických alebo prírodných pamiatok Chorvátska. Ak ste si na dovolenku vybrali práve sezónu tak sa treba pripraviť na to, že všade bude veľa turistov a nemusí to byť pre nás najpríjemnejšie predierať sa davom ľudí.

so-psom-do-chorvátska-puppygang

Páničkovia sa o nás musia poriadne postarať pri takýchto výletoch, namazať nám labky aby boli chránené pred horúcou zemou a zobrať dostatok vody nie len na pitie, ale aj na ovlažovanie ak je veľmi teplo.

 

Tak hor sa do dobrodružstva! Prajem vám veľa nových zážitkov a očuchaných miest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *