Katarínka
4. februára 2017
fawn-and-brindle
Obojok Fawn and Brindle
7. februára 2017

BARFujeme

zdroj: google

BARF (BORN AGAIN RAW FEEDERS)

U nás doma sa kŕmi pol na pol. Viki je granuložrút (kvôli svojmu zdravotnému stavu). A ja papám mäso, teda BARFujem. Nebolo to tak vždy. Keď som prišla od mojej mamičky ku svojim páničkom mala som prichystané granule. No pár dňoch si začala panička googliť (na popud našej chovateľky Moniky), čo to vlastne ten BARF je. Po čase sa jej to zdalo ako lepší spôsob kŕmenia a tak sme začali.

Vopred upozorňujem, že moja panička nie je BARFový špecialista a veľmi rada si nechá poradiť od odborníkov  .

Ak neviete, čo to vlastne BARF je, skúste si predstaviť jedálniček vlka vo voľnej prírode, ktorý pozostáva z mäsa, vnútorností, kostí, lesných plodov, orieškov, semienok, byliniek a korienkov. V prírode vlk žerie to, čo si jeho telo práve pýta (alebo to, čo zoženie). Keďže my, BARFisti papáme z misky a jedlo si nelovíme (ja vonku lovím odpadky ale to sa neráta), sme odkázaní na informovanosť našich páničkov. Základom správneho BARFovania je teda vyvážená strava.

Na Slovensku máme BARFové internetové predajne, ale väčšina z nich neponúka taký výber mäsa v celku (nemleté mäso), takže objednávame z Čiech, kde majú väčší výber.

Naše prvé objednávky boli zo stránky http://www.dopsimisky.eu/, no niekoľkokrát sa nám stalo, že nám prišlo napr. 70% objednávky. Čo by nebol nejaký veľký problém, ak by nás o tom upozornili vopred. Poslednú objednávku sme robili z http://www.krmimmasem.cz/ . S komunikáciou, dodaním aj kvalitou mäsa sme boli nadmieru spokojní, takže zatiaľ zostaneme pri nich.

Na stránkach sú vždy napísané trasy, ktorými závoz pôjde. Napr. naša trasa na stránkach krmimmasem je: TRASA 1 DOBRATICE – ČADCA – ŽILINA – TRENČÍN – TRNAVA – MYJAVA – BRATISLAVA – BANSKÁ BYSTRICA – NITRA – LEVICE

Závoz chodí myslím každý druhý štvrtok.

BARF-barfovanie-slovensko

Mäsko príde zamrazené. Niekto to robí tak, že ho nechá trošku rozmraziť a nakrája na menšie kusy, alebo ho nerozmrazuje a vždy vyberie z mrazáku to, čo potrebuje. Moju paničku zatiaľ baví sáčkovanie a krabičkovanie. Znamená to, že všetko mäsko (pod všetko mäsko rozumej svalovina, vnútornosti a chrupavky) rozmrazí, nie úplne, ale tak aby sa dalo ľahšie rozrezať na menšie kusy. Nastrúha si zeleninu a ovocie, no a krabičkuje (čo trvá tak 2 a pol hod. pri dvoch pároch rúk).

BARF-barfovanie-slovensko

Moja kŕmna dávka obsahuje cca 20 % zeleniny a ovocia, 65 % mäska a vnútorností a 15% mäsitých kostí. V obodbí rastu treba klásť dôraz na dostatočnú výživu, preto pravidelne dostávam huspeninu, ktorá tiež urýchľuje proces vytvorenia pevnej chrupavky.

 

Z mäska mi najviac chutí hovädzie a makrela, zo zeleniny cuketa a z ovocia jabĺčko a maliny (celá panička). Okrem týchto vecí mi raz týždenne pridávajú do misky žĺtko a pravidelne dostávam oleje (striedame olivový, ľanový a lososový), morské riasy a semiačka.

Za moje BARFovacie obdobie sme boli raz na krvných testoch, ktoré mi vyšli v najlepšom poriadku. Na testy budeme chodiť pravidelne, aby panička vedela, či kŕmi správne a či mi nič nechýba .

Aké zmeny som spozorovala, keď sme prešli na BARF? V prvom rade menšie bobčeky. Menej pijem, pretože po granuliach som vždy vypila pol misky (sušáky ako po prehýrenej noci) a v neposlednom rade kvalita srsti sa veľmi veľmi zlepšila.

Je BARF drahší alebo lacnejší ako granule? Hlavne ide o to, aké granule kupujete, pretože cenové rozdiely kvalitných a nekvalitných granúl sú veľké. BARF na mesiac (mäsko + zelenia + kosti) nás vyjde do 40€. V cene nie sú zahrnuté oleje, ani doplnky stravy, čo teda kupujeme raz za čas.

Ak sa chceš o BARFe dozvedieť viac, určite odporúčame prečítať si zopár kníh, napr. u Bruna v obchodíku sme také videli:

https://shop.pesbruno.sk/knihy-o-psoch/barf—krmeni-psa-prirozenou-stravou/31/31

https://shop.pesbruno.sk/knihy-o-psoch/barf—kucharka/31/633

https://shop.pesbruno.sk/knihy-o-psoch/barf–otazky-a-odpovedi/31/30

https://shop.pesbruno.sk/knihy-o-psoch/natural-dog-food—syrove-krmivo-pro-psy/31/84

 

BARF-barfovanie-slovensko

zdroj: Lukáš Tošovský

čauky hauky

8 Comments

 1. Chrťo píše:

  Paul Anka, vidno, že páničkovia dbajú na tvoju výživu, vyrástla z teba krásna slečna 🙂 My sme z http://www.krmimmasem.cz ešte nebrali mäsko, idem to pozrieť 🙂 Kde presne si prosím zohnala toho dinosaura 😀 ??

  • Paul Anka píše:

   Chrťo ďakujeme! Snažím sa o seba starať, ale na tých výstavách mi to aj tak nevychádza.. ??
   Krmimmasem určite čekni majú super výber. Bohužiaľ dinosaura tam nenájdeš, ten je z domáceho chovu.

 2. Chrťo píše:

  aaale, čo tam po výstavách, nemajú dobrý vkus 😀 Škoda toho dina :/ 😀

 3. lindadventures píše:

  Kráása!?Aj ja BARFujem a maasko mi chutí oveľa oveľa viac. A kam chodíte na krvné testy?

 4. na.tuure píše:

  super 🙂 tiež barfujeme,ale niekedy mám vrásky z toho, či má Tajga všetko čo potrebuje. Na krvné tiež ideme k vet. koncom mája

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *